Čerstvé sexuálne obvinenia smerujúce voči českému a slovenskému poslancovi vrážajú klin aj medzi nezainteresovaných politikov. Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď vyzval progresívku Simonu Petrík, aby v tejto veci vážila slová a uviedol, že sám bol políciou neprávom obvinený.

Česká a slovenská politická scéna našli v ostatných dňoch prienik, na ktorý by zrejme čo najrýchlejšie radi zabudli. Na oboch stranách spoločnej hranice totiž čelí jeden zákonodarca obvineniu zo sexuálne nevhodného správania.

U nás je ním poslanec koaličnej OĽaNO Ján Herák, ktorý mal podľa obvinenia polície minulý rok zneužívať 14 ročnú školáčku v detskom tábore. V reakcii na to si pozastavil členstvo v poslaneckom klube, no vinu popiera a sťažuje sa, že vo veci ešte ani nebol vypočutý. Pokiaľ ide o vyjadrenia pre médiá, do reči mu nie je.

Naši západní susedia zase vstrebávajú obvinenia voči známemu mladému poslancovi Dominikovi Ferim. V jeho prípade ide o konkrétne výpovede niekoľkých žien, ktoré mal nielen znásilniť, ale aj im aj ublížiť či verbálne ich ponižovať. Polícia začala konať ex offo. Feri nevhodné správanie sčasti priznáva a vzdal sa mandátu, no chce sa súdiť za krivé obvinenia.

Petrík spochybňuje Heráka: Nestačí to

Z povahy veci je zrejmé, že oba prípady budú citlivo vnímať predovšetkým feministky a bojovníčky za práva žien. Tento predpoklad sa už začal napĺňať. Na Slovensku sa ku kauzám ako jedna z prvých obsiahlejšie vyjadrila Simona Petrík, ktorá nedávno uskutočnila mimoparlamentný prestup zo strany Spolu do Progresívneho Slovenska. Presnejšie, Petrík zdieľala príspevok zo ženskej platformy svojej strany známej pod skratkou PSF.

„V prípade Feriho zatiaľ ide len o medializované informácie… Napriek tomu, že Feri tvrdenia odmieta, sa rozhodol rezignovať na svoj mandát poslanca. Poslanec Herák je však na rozdiel od Feriho riadne obvinený – a hoci platí prezumpcia neviny – bolo by na mieste, aby ako poslanec NR SR v tomto obzvlášť závažnom prípade vyvodil osobnú politickú zodpovednosť. Jednoduché pozastavenie členstva v poslaneckom klube rozhodne nestačí,“ porovnáva sa v texte.

Herákova reakcia podľa uvedeného vyjadrenia nie je dostatočná a jeho autorka sa takisto pozastavuje nad tým, že údajne jediná odozva smerujúca z hnutia OĽaNO je vyjadrenie šéfa poslaneckého klubu Michala Šipoša. Ten Herákove obvinenie vníma ako možný útok na stranu, hoci pripúšťa, že obvinenie je vážne.

Ženská platforma ozrejmuje, že z Feriho nechce robiť dobrý príklad, hrdinu či morálneho víťaza a jeho správanie odsudzuje či už budú alebo nebudú podniknuté právne kroky, no nazdáva sa, že politici a političky by v prípade vážnych obvinení mali urobiť aspoň „striktné minimum – vyvodiť politickú zodpovednosť“.

Naď argumentuje, že neprávom šli aj po ňom

Česť svojho straníckeho kolegu Heráka prišiel do diskusie v Petrík neskôr brániť aj sám minister obrany Jaroslav Naď, vo všeobecnosti veľmi aktívny na sociálnych sieťach. Ten ohľadom Herákových problémov argumentuje, že sám bol neprávom obvinený štátnou mocou, avšak faktom je, že dnes je pri moci práve jeho OĽaNO.

„Následne som bol oslobodený. Obvinenie nie je obžaloba a už vôbec nie uznanie za vinného. Neviem o tomto prípade vôbec nič. Ale vzdávať sa pri obvinení mandátu, to naozaj nie je rozumné očakávanie,“ spochybňuje Naď nároky kladené zo strany Petrík.

Petrík cíti systém našich ľudí

„Takže odstupovať pri takýchto prípadoch majú len ‚ti druhí‘, ale pri, našich ľuďoch‘ to nemusí byť taký urgent, hej? Toto sú závažné obvinenia, takže prirodzene sa očakáva, že bude vyvedená zodpovednosť,“ kontrovala mu exposlankyňa, ktorá sa do vysokej politiky dostala na kandidátke strany Sieť.

Naďovi sa táto reakcia nepozdávala, odstupovať za obvinenie nepovažuje za adekvátne a vyzval ju, aby vážila slová.

„Ale veď ja zvažujem. Skús to nebrať osobne. Feriho obvinili médiá a vzdal sa mandátu. Heráka obvinila polícia a ‚pozastavuje si členstvo v strane‘. Plus, tvoja situácia bola iná – to bola ukážka vládnej moci voči opozičnému politikovi. V tomto prípade asi políciu nemôžeme považovať za zaujatú,“ upozornila ho.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.