26. mája 2021

Sexy starý špinavec. Gerhard Schröder to vie s Rusmi aj Američanmi

Sexy starý špinavec. Gerhard Schröder to vie s Rusmi aj Američanmi

Otec bol bezdomovcom a on úspešným premiérom a ešte úspešnejším biznismenom. Od marxizmu po ruskú oligarchiu, veľký príbeh Gerharda Schrödera.

Minulý týždeň prekvapila Bidenova administratíva oznamom, že zmierni tvrdé americké sankcie proti firmám, ktoré sa podieľajú na výstavbe rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2. Druhá rúra plynovodu je na 90 percent hotová, kvôli americkým sankciám sa však práce na dlhší čas takmer zastavili. Ten plynovod je politický projekt, ktorý už 17 rokov rozdeľuje Európu: Obchádza všetky krajiny, ktoré desaťročia zarabáli na tranzite ruského plynu do Európy, v prvom rade Ukrajinu, no aj Slovensko. Keďže zároveň zvyšuje závislosť Európskej únie od ruského plynu, vlády týchto krajín (napríklad poľská) proti projektu bojujú. Na druhej strane sa stalo Nemecko privilegovaným partnerom Ruska. Bidenova vláda možno ráta s tým, že s očakávaným vstupom Zelených do nemeckej vlády na jeseň tohto roku, plynovodu tak či tak odzvoní umieračik – Zelení sú ako jediná nemecká strana jednoznačne za zrušenie Nord Stream 2.

Drahý a výbušný plynovod cez Baltské more je dedičstvom jedného muža. Volá sa Gerhard Schröder.

Bol to spolkový kancelár Nemecka Schröder, kto v poslednom roku svojej vlády expresne pretlačil tento eko­nomicky pochybný projekt. Dohodu s ruským prezidentom Vla­di­mí­rom Putinom spečatil 8. septembra 2005. Bola to jeho dosluhujúca vláda, kto ponúkol ruskému Gazpromu výnimočne veľkorysú záruku nemec­kého štátu – v prípade platobnej neschopnosti Gazpromu by to stálo nemeckých daňových poplatníkov asi miliardu eur. Gazprom nemecký úver napokon odmietol.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.