26. mája 2021

Mýty kráľa hazardu

Mýty kráľa hazarduAnton Chromík. Foto: Michal Svítok/TASR

Pokračujeme v diskusii o tom, či je možné zakázať hazard. Na vyjadrenie generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier Petra Andrišina reaguje Anton Chromík.

Po mojom článku na Štandarde „Preč s kráľom hazardu“ si šéf úradu, ktorý navrhujem zrušiť, dal tú námahu, aby si našiel moju emailovú adresu a poslal mi pod hlavičkou Úradu pre reguláciu hazardných hier silnými negatívnymi emóciami nabitý email. Ešte som nikdy nedostal zo štátnej inštitúcie takýto druh pošty a dúfam, že už ani nedostanem. Pán Andrišin mi v nej dokonca ponúkol pozíciu šéfa regulačného úradu. Buď má zmysel pre humor, alebo sa cíti ako minister financií, ktorý má jediný právo menovať riaditeľa. Šéf štátnej inštitúcie by mal vedieť, že takýto druh komunikácie je neprípustný. Kde nie je obsah, stráca sa aj forma.

A tak som trpezlivo čakal, ako vyvráti moje vraj „úmyselné klamstvá a demagógie“. Napríklad: Ukáže celému národu tých desať prevádzok hazardu, ktoré podľa jeho tvrdenia vznikli pri Levoči po zákaze hazardu. Dokáže, že zákaz herní a kasín v mestách, kde sme ho iniciovali petíciami, nemal zmysel, lebo nelegálneho hazardu vzniklo v týchto mestách v pomere jedna k jednej. Alebo preukáže dátami, že v českých mestách, ktoré zakázali herne a kasína, nedošlo k poklesu problematických neplatičov o 18 percent. Nič z toho nepreukázal. Namiesto toho som sa dočkal emotívnej reakcie plnej mýtov, ktoré počúvame roky od hazardnej loby.

Hazardné hry dnes, to už nie sú kartové hry, v ktorých rozhoduje trochu šťastie a trochu šikovnosť hráčov. V hazardnom automate nestojí proti vám hráč, ale kompletné odvetvie jedného biznisu so stovkami psychológov, psychiatrov a vedcov, ktorých hlavným cieľom je udržať vás v hazardnej hre, kým neprídete o všetko. Slovo „výherný“ automat je na smiech. V skutočnosti vyhráva majiteľ. Pán Andrišin píše o hazardnom priemysle. Čo tento priemysel vyrába? Je to ľahký alebo ťažký priemysel? Môžeme ho vyvážať? Odpoveď je jednoduchá. Vyrába závislých a odratých ľudí, vyrába rozbité rodiny, vyrába deti bez otcov. Tento „priemysel“ si na Slovensku môžeme odpustiť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.