V prvej polovici mája prišla vláda s návrhom na pomoc rodinám v hmotnej núdzi. Premiér Eduard Heger vyhlásil, že dostanú 333 eur na jedno dieťa. To je o niečo viac ako navrhoval opozičný Hlas-SD pre všetky deti bez rozdielu. Exminister práce sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál tvrdí, že sa Hegerova vláda nechala Hlasom vyprovokovať. Varuje, že toto opatrenie budú v budúcnosti splácať práve deti, na ktoré cieli.

Premiér Heger pri predstavení plánu na pomoc deťom z rodín v hmotnej núdzi zdôraznil, že sa v koalícii dohodli na pláne, ktorý je adresný. Potvrdil to aj predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Keby vláda prijala opozičný návrh strany Hlas-SD v podobe príspevku 300 eur na každé dieťa, tak by si podľa Kollára prilepšili všetky slovenské rodiny s deťmi bez rozdielu, aj tie bohaté. „Preto sme to nastavili tak, aby to dostali tí najpostihnutejší, tí najchudobnejší alebo tí najnúdznejší,“ povedal šéf parlamentu.

Kollárov minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) prisľúbil, že 333-eurové príspevky budú vyplatené do leta. Pomoc sa má v prvej fáze dotknúť takmer 46-tisíc detí v rodinách v hmotnej núdzi.

„Potom máme zadefinované ďalšie dve skupiny detí, ktorým bude tá pomoc vyplatená na jeseň a odstupňovaná podľa miery ohrozenia zasiahnutia pandémiou,“ vysvetlil Krajniak. V prvej skupine je celkovo takmer 150-tisíc detí a v druhej vyše 203-tisíc detí. Príspevok dostanú po zmene legislatívy v septembri alebo októbri.

Podľa ministra práce sa spomínaná prvá fáza pomoci bude najviac týkať rodín, v ktorých sú osamelí rodiča s jedným dieťaťom, rodičia s dvoma deťmi, rodičia s jedným dieťaťom, rodičia s tromi deťmi, či osamelí rodičia s dvomi deťmi. „Rebríček TOP 5 najčastejších rodín predstavuje 74 percent zo všetkých prijímateľov,“ dodal Krajniak na Facebooku.

(Text pokračuje pod statusom.)

Žiaden politik nie je Mikuláš

Návrhom na pomoc deťom predloženým opozičným Hlasom sa nechala Hegerova vláda vyprovokovať, tvrdí bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál. Pred rokom sa vrátil do svojej domovskej strany SaS. Exminister má viacero výhrad.

„Po prvé, žiaden politik, ani Eduard Heger, ani Peter Pellegrini nie je Mikuláš nosiaci deťom darčeky. Či príspevok na dieťa bude 300 alebo 333 eur, zaplatiť ho budú musieť všetci občania, ktorí sa na to poskladajú zo svojich daní. Skúsenejší ekonóm by povedal, že to pôjde na úkor ďalšieho zadlženia Slovenska a ten dlh zaplatia o desiatky rokov práve tieto deti,“ varuje Mihál.

Druhá výhrada bývalého ministra z vlády Ivety Radičovej sa týka zacielenia pomoci. Podľa Mihála by mala vláda pomáhať najmä tým rodinám, ktoré boli počas pandémie najviac zasiahnuté poklesom príjmov.

Exminister si kladie otázku, ako boli počas pandémie zasiahnutí poklesom dávok v hmotnej núdzi ich poberatelia? „Ten, kto poberal dávky v hmotnej núdzi pred pandémiou, ich poberal v rovnakej výške pred pandémiou i počas nej a bude ich poberať rovnaké aj po pandémii,“ uviedol v komentári na svojom facebookovom profile.

Téme sme sa opakovane venovali aj v Štandarde.

Spravodlivosť nastavenia dávok v hmotnej núdzi a prečo ich poberatelia už viac rokov nepracujú, je podľa Mihála inou otázkou. Považuje to za dlhodobú tému, ktorá nemá s pandémiou nič spoločné.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.