Pôvodne mal byť prvý deň dnešného samitu venovaný najmä Rusku. Po nedeľňajšom násilnom zadržaní opozičníka Romana Prataseviča sa horúcou témou opäť stalo Bielorusko. Európska únia v zahraničnej politike dlhodobo nie je jednotná. Maďarsko v ostatných mesiacoch stanoviská EÚ opakovane vetovalo.

Hlavy štátov a vlád v Bruseli sa dnes stretnú na večeri a budú diskutovať o možných sankciách proti Rusku v súvislosti s výbuchom v českých Vrběticiach, ktoré viedli k vyhosťovaniu ruských diplomatov z viacerých členských štátov a recipročnému kroku Moskvy.

Európska únia však nepostupovala koordinovane ako pri útoku na Sergeja Skripaľa v britskom meste Salisbury. Podľa predbežných záverov samitu Rusko nečakajú tvrdšie sankcie, len mäkšie kroky v podobe vyjadrenia solidarity Česku a odsúdenia ruského správania.

Omnoho horúcejšou témou je Bielorusko. Aj s pomocou vojenskej stíhačky si vynútilo pristátie lietadla spoločnosti Ryanair len krátko pred opustením jeho vzdušného priestoru. Tamojšie úrady zadržali novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube.

Ďalšie sankcie sú v hre

V EÚ aj NATO sa intenzívne hovorí o medzinárodnom vyšetrovaní ďalších sankciách na Bielorusko. Z Paríža aj od ďalších štátov sa šíria zvesti o možnom zákaze preletov ponad jeho územie a rovnako zákaze pre tamojšie štátne aerolínie Belavia používať letiská v EÚ.

Kým spoločnosť Ryanair hovorí o udalosti ako o „akte štátom sponzorovaného pirátstva“, Poľsko, najvplyvnejší sused Bieloruska, priamo o „akte štátneho terorizmu“. Povedali to súčasný premiér Mateusz Morawiecki i jeho predchodca Donald Tusk – pri východnej politike sa poľská koalícia a opozícia zhodujú.

EÚ doteraz uvalila tri série sankčných opatrení proti Bielorusku v reakcii na násilné potláčanie protestov, ktoré nasledovali po vlaňajších zmanipulovaných prezidentských voľbách.

O kúsok ďalej zašiel Tuskov exminister zahraničia a v súčasnosti europoslanec Radek Sikorski.

„Ak sa ukáže, že lietadlo Ryanairu uniesli ruskí agenti KGB na palube, tak by mali byť terčom sankcií aj ruskí občania a majetok. Najlepšie a najjednoduchšie riešenie by bolo zastavenie projektu Nordstream.“

Narážal na vyjadrenie šéfa Ryanairu Michaela O’Learyho, ktorý uviedol, že v Minsku s Pratasevičom vystúpili ďalšie štyri osoby, ktoré podľa neho boli ruskými agentmi.

Diplomatické prešľapy a blokujúce Maďarsko

Akékoľvek úsilie o jednoznačné stanovisko či sankcie však môžu ľahko zlyhať. Jednou stranou problému je doteraz neslávne vystupovanie šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella, druhou niekoľko prípadov maďarského veta pri pokusoch o spoločný postup.

Josep Borrell si zatiaľ nedokázal vybudovať silnú pozíciu a od nástupu do funkcie šéfa európskej diplomacie má za sebou viacero sporných krokov. Povesť mu poškodili vážne podozrenia o tom, že podľahol tlaku Pekingu a najkritickejšie časti únijnej správy o čínskych dezinformáciách ohľadom koronavírusu odstránil.

Azda najväčším prešľapom je jeho februárová pracovná cesta do Moskvy, ktorá sa skončila fiaskom. Rusko vtedy v Borrellovej prítomnosti dourážalo Úniu a v deň návštevy vyhostilo troch európskych diplomatov. Štandard udalosti venoval samostatný text.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas stretnutia 5. júna 2020 v Minsku. Foto: TASR/AP

Ďalšou stránkou veci je postoj Maďarska. V krátkom čase zablokovalo zahraničnopolitické stanoviská členských štátov, ktoré sú schvaľované jednohlasne. Vetovalo kritické vyjadrenie namierené proti Číne v súvislosti s Hongkongom a podobne aj stanovisko k blízkovýchodnému konfliktu, v ktorom stojí otvorene na strane Izraela. Na úrovni V4 zas vetovalo a dosiahlo zmiernenie kritického vyjadrenia na adresu Moskvy po odhalení ruskej účasti na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach.

Ako to bude v prípade ďalších sankcií proti Bielorusku? Maďarský premiér Viktor Orbán ho vlani v júni navštívil. Alexader Lukašenko označil Maďarsko za najbližšieho partnera v EÚ. Keď vlani viaceré európske štáty v našich zemepisných šírkach už kritizovali zmanipulované voľby a tvrdé zákroky proti tamojšej opozícii, Budapešť chcela ďalej udržiavať s Minskom dialóg. Zmierlivý tón Orbána k Lukašenkovi by teda nebol prekvapivý.

Summit nielen o východnej politike

Lídri budú na dnešnej večeri diskutovať o nastavení vzťahov so Spojeným kráľovstvom, keďže 1. mája nadobudla platnosť pobrexitová dohoda. Napriek dohode sa objavujú trecie plochy oboch celkov v Írsku či spory francúzskych a britských rybárov na ostrove Jersey. Ďalšou témou bude blízkovýchodný konflikt a júnový samit s USA.

V utorok budú lídri diskutovať o pandemickej a klimatickej kríze.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.