Interpret novej hymny francúzskeho národného futbalového tímu, raper Youssoupha, v minulosti spieval aj o znásilnení tamojšej političky Marine Le Penovej. Nejde pritom o jediný jeho prešľap. Podľa tamojšieho filozofa Michela Onfraya je angažovanie tejto postavy logickým dôsledkom nenávisti voči Francúzsku a odrazom novej „islamsko-ľavicovej“ ideológie, ktorá sa v tejto krajine udomácňuje.

Európsky šampionát vo futbale štartuje už o necelé tri týždne. V rámci príprav naň sa nezapotia len organizátori, ale aj zúčastnené mančafty. Ten francúzsky zrejme viac, ako by si sám želal, ale z iných príčin. Dôvodom je škandál odohrávajúci sa mimo trávnikov, o ktorom informujú celonárodné médiá, ako napríklad France 24 či denník Le Figaro.

Tie si totiž posvietili na kariéru interpreta novej reprezentačnej hymny Écris mon nom en bleu (Napíš moje meno modro), známeho rapera Youssoupha. To, čo pritom našli, vzbudzuje nemalé kontroverzie. Umelec totiž v minulosti spieval aj o tom, ako znásilní francúzsku národno-konzervatívnu političku Marine Le Penovú, ktorú nazval „suka“.

Vraj ide o logický dôsledok novej ideológie

Le Penová, ktorá má reálne šance stať sa novou prezidentkou krajiny galského kohúta, v reakcii na Twitteri apelovala na Francúzsku futbalovú federáciu, že ešte nie je neskoro vzdať sa spolupráce s človekom, ktorého „urážlivé a poburujúce poznámky šokujú mnoho Francúzov“.

Rovnako pohoršený bol aj podpredseda Le Penovej strany Národné zhromaždenie Jordan Bardella. „Môžete sa vyhrážať novinárovi smrťou, vyhrážať političke znásilnením a zastupovať Francúzsko na EURO2020. Žiadneho člena vlády to nešokuje,“ napísal na svojom účte na sociálnej sieti.

Zapojenie vulgárneho umelca kritizovali aj ďalšie postavy francúzskej pravice. Spomenúť možno zakladateľa organizácie Reportéri bez hraníc Roberta Ménarda, europoslanca za Národné zhromaždenie Gilberta Collarda či filozofa Michela Onfraya. Posledný menovaný sa nazdáva, že voľba Youssoupha je logickým dôsledkom nenávisti voči Francúzsku a odrazom novej „islamsko-ľavicovej“ ideológie, ktorá sa v ňom udomácňuje.

Vraj podporuje rozmanitosť

Le Penová pritom nie je jediným známym terčom hudobníkovej nenávisti. Konzervatívneho komentátora a jednu z najvýraznejší postáv francúzskeho boja proti islamu Érica Zemmoura v minulosti nazval idiotom a nabádal na to, aby sa mu ľudia vyhrážali smrťou. Zemmour ho v roku 2009 zažaloval, avšak roky súdnych ťahaníc nakoniec dopadli v prospech rapera.

Nie každý však nad výberom Youssoupha zalamuje rukami. Roxana Maracineanuová, ktorá má vo vládnom kabinete premiéra Jeana Castexa na starosti šport, si myslí, že ide o umelca, ktorý bojuje proti rasizmu a podporuje rozmanitosť, čo sú vraj hodnoty, s ktorými sa stotožňuje aj Francúzska futbalová federácia.

Emigrant z Afriky

Celý menom Youssoupha Mabiki Zola sa narodil v roku 1979 v Konžskej demokratickej republike. Do Francúzska pricestoval, keď mal 10 rokov. Po dokončení štúdií, v rámci ktorých získal magisterský titul v odbore kultúrnej mediácie a komunikácie, sa začal venovať hudbe. V súčasnosti patrí medzi najvýraznejšie mená na tamojšej hip-hopovej scéne.

Majstrovstvá Európy vo futbale sa pôvodne mali uskutočniť v roku 2020, kvôli pandémii koronavírusu boli ale presunuté na rok 2021 a budú sa konať od 11. júna do 11. júla. UEFA rozhodla, že turnaj napriek ročnému oneskoreniu ponesie pôvodný názov EURO 2020.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.