25. mája 2021

Príbeh Prisky Dankovej. Odvážnej ženy, ktorá prežila väzenie, vzostupy i pády

Príbeh Prisky Dankovej. Odvážnej ženy, ktorá prežila väzenie, vzostupy i pádyPriska a Pavol Dankovci. Radosť z materstva a synovstva dozrieva. Foto: osobný archív P. Danka

Aktívna členka podzemnej cirkvi, politický väzeň, vzor angažovaného laika. Stála po boku kňaza Jána Beňa, až kým sa v očiach kresťanského sveta „neprepadla“ po tom, ako otehotnela so ženatým mužom. Napriek všetkým rizikám povedala životu áno. A tam sa jej príbeh zďaleka nekončí. Priska Danková, za slobodna Kopečná, odišla do večnosti v júli minulého roka vo veku 87 rokov. O jej autentický životný príbeh sa s nami podelil Priskin syn, moderátor, dramaturg a tanečník Pavol Danko. 

Kočovné detstvo a rodinný život

Priska Kopečná mala kočovné detstvo. Narodila sa totiž šikovným a pracovitým rodičom, ktorí boli zamestnaní priamo u Baťu. Ten mal svoje prevádzky a podľa toho, kam poslal svojich zamestnancov, aby otvorili obchod, tam sa Priskina rodina sťahovala. Detstvo prežila na rôznych miestach terajšej nitrianskej diecézy. Napokon sa rodina usídlila v Nitre. Dole v meste mali obchod a hore na Zobore obrovský pozemok s vinohradom. 

Priskina mama nemala iné školy okrem základnej ľudovej, no bola to veľmi inteligentná žena. Typický príklad toho, čomu hovoríme „zdravý sedliacky rozum“. Manželia Kopeční, Priskini rodičia, prežili niekoľko ťažkých strát. Dve deti im zomreli krátko po narodení a dvoch synov, ktorí boli už oveľa starší, zabila bomba, keď sovietska armáda bombardovala Nitru v pondelok 26. marca 1945. Pod rúškom oslobodzovania zanechali Rusi po sebe spúšť a mnoho vyhasnutých ľudských životov. Chlapci išli do mesta kúpiť chlieb a otec z domu na kopci videl, ako padajú bomby, a v priebehu toho dňa ošedivel. Kopečným tak ostala jediná dcéra, dvanásťročná Priska, kým sa im neskôr nenarodil ďalší syn. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.