Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová cez víkend doplnila rad politikov, ktorí sa objavili v slovenskom seriáli Pumpa. Kritikom, ktorí jej angažovanie neocenili, odkázala, že tento počin je určený náročnejšiemu divákovi a vraj nerozumie tomu, ako môžu so sebou a svojimi nenávisťami žiť.

Komediálny seriál RTVS Pumpa je charakteristický okrem iného tým, že vo svojich epizódach hostí aj známych politikov. Medzi jej regálmi sa objavil napríklad minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová a najväčšiu pozornosť dozaista pútalo angažovanie šéfky rezortu justície Márie Kolíkovej (Za ľudí).

Nie však v pozitívnom význame. Za poznámky ministerky vyslovené na adresu zosnulého väzobne stíhaného policajného exprezidenta Milana Lučanského si ju podali nielen radoví občania, ale aj politickí rivali z radov parlamentnej opozície.

„Rozoberanie smrti generála Lučanského priamo ministerkou spravodlivosti v humoristickej, respektíve satirickej relácii je neuveriteľné degradovanie tejto smutnej udalosti. Je to len dôkazom toho, že Slovensko nemá dno. Čo všetko sa musí ešte stať, aby sme konečne na to dno narazili a od toho dna sa odrazili a išli hore,“ uviedla napríklad exministerka vnútra Denisa Saková.

Prinajmenšom rovnako ostrá bola aj kritika z vnútra verejnoprávnej televízie. Podľa šéfa rady RTVS Igora Galla by mal mať aj satirický žáner svoje obsahové hranice a uviedol, že pri tvorbe tejto epizódy absentoval cit. Prekročenie únosnej miery tvorcom vytýkala aj Etická komisia RTVS a šéf televízie Jaroslav Rezník avizoval voči kompetentným postihy.

Priestor pre europoslankyňu

Po tomto škandále dostala politika v Pumpe dočasnú stopku. Tá však už neplatí. Čerstvým dôkazom o tom je aj sobotné účinkovanie europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá začiatkom roka odišla zo strany SaS. „Idete si natankovať a hneď si Vás odchytia. U nás doma máme Pumpu radi,“ avizovala na Facebooku svoju rolu deň predtým, pričom priložila spoločnú fotku s jej aktérmi.

Podobne ako pri minulých epizódach, aj v tomto prípade zo strany trojice hercov padali poznámky na jej vzhľad. „Riadne dredy máte, jak kakaové šúľance,“ vypočula si napríklad. V Bruseli, kde žije, to však podľa jej slov nikomu neprekáža. „Je to strašne multikultúrne mesto a tam majú všeličo ľudia na hlavách a nikomu to tam nevadí,“ nechala sa počuť.

Počas pár minút jej výstupu sa posťažovala na slovenskú mentalitu, priznala sa k vyskúšaniu marihuany, ozrejmila svoje dôvody pre rozchod s liberálmi a vyjadrila radosť na tým, že v belgickej metropole nenatrafí na takých politikov, akými sú Andrej Danko, Ľuboš Blaha či Dušan Jarjabek.

Rovnako dostala priestor na vyvracanie klamstiev, ktoré o nej kolujú na internete. Konkrétne tvrdenia, že v Kanade pred rokmi vykonávala prostitúciu, ktoré svojho času rozšíril exsiskár Pavol Forisch. „Vidím, že ste priateľom a obdivovateľom dezinformačných webov, že odtiaľ čerpáte informácie a chýba vám kritické myslenie. Mali by ste si naozaj overovať tie zdroje, toto je hoax,“ uviedla zamestnancovi Pumpy, ktorý ju s týmto tvrdením konfrontoval.

Ľud versus Nicholsonová

S veľkým pochopením komentujúcich, vrátane jej fanúšikov, sa jej spojenie s Pumpou nestretlo. Pred aj po odvysielaní relácie pod statusom pribúdali narážky najmä na to, že program je pod jej úroveň a že napriek svojmu označeniu je skôr trápny ako komediálny. „Je mi ľúto, že aj sem idú peniaze z koncesionárskych poplatkov,“ napísal napríklad užívateľ Adrián. Vyslovene vulgárne odozvy sa však vyskytovali v drvivej menšine.

Europoslankyňa na výhrady reagovala v komentároch nasledovne: „Milí občania, tak som si prebehla komentáre a úprimne, je mi ľúto, že musíte so sebou žiť. Ja teda zvládnem čokoľvek, ale ako Vy dokážete existovať so svojimi nenávisťami, tomu nerozumiem. Pumpa je pre náročnejšieho diváka, tam bude pes zakopaný. Nepozerajte, nie je to povinné. Savana pumpa ľudkovia.“

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.