Od pondelka sa v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciu menia farby okresov aj podmienky fungovania prevádzok či organizácie hromadných podujatí. V žltých a oranžových okresoch je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V ostatných je v interiéri povinný respirátor.

V bordových, červených a ružových okresoch nie je možné jesť a piť vo vnútri prevádzok, povolené sú však letné terasy, kde sa môže jesť len posediačky a mimo konzumácie jedla je nutné mať nasadené rúško alebo respirátor. V oranžových a žltých okresoch je povolené už aj interiérové sedenie.

More rozdielov pre kultúru

V žltých okresoch je v divadlách, kinách, hudobných či iných prevádzkach povolené na sedenie v interiéri maximálne 250 ľudí. Pre sedenie vonku najviac 500 ľudí. Pre státie maximálne 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri. Oranžové okresy majú povolené v exteriéri maximálne 500 ľudí a 250 v interiéri. Pre státie to je 50 osôb vo vnútri alebo 100 osôb vonku.

V ružových okresoch je povolené iba sediace publikum. Najviac tam môže byť 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri. V červených okresoch je tiež povolené len sediace publikum s najviac 200 ľuďmi vonku a 150 ľuďmi vo vnútri. Divadlá, kiná, hudobné či iné prevádzky sú v bordových okresoch zatvorené.

Návštevy galérií, múzeí a rôznych výstav sú v bordových a červených okresoch povolené len na individuálne prehliadky. V ružových okresoch sú povolené hromadné prehliadky v skupinách do desať osôb, v oranžových do 15 osôb a v žltých do 30 ľudí.

Niekde už sú svadby ako po starom

Najviac okresov je od pondelka podľa COVID automatu v ružovej fáze. V nich sú povolené svadobné hostiny, kary, oslavy, večierky a podobné podujatia. Akcie sa však nebudú môcť uskutočniť v interiéri reštaurácií, keďže tie sú v ružových okresoch zatvorené.

V ružových okresoch je povolených 25 osôb v interiéri, ale v iných prevádzkach ako reštauráciách. V exteriéri to je 50. V oranžových okresoch je to 50 ľudí vo vnútri a vonku do 100. Žlté okresy majú pre svadby aj kary povolené 100 ľudí pre interiér a pre exteriér 250 ľudí. V bordových a červených okresoch sú svadobné hostiny, kary, oslavy či večierky zakázané. Podmienkou pri vstupe na takéto podujatia bude negatívny test, doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o očkovaní.

Fitness a wellnes

Vo fitness centrách v bordových a červených okresoch môže byť desať zákazníkov alebo jeden zákazník na 25 m2. V ružových okresoch môže byť vo fitness centre maximálne 15 zákazníkov alebo jeden zákazník na 25 m2. V oranžových okresoch je povolený vstup pre 20 zákazníkov, alebo jeden zákazník na 15 m2. V žltých okresoch sú fitness centrá otvorené pre maximálne 30 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 m2. V zelených okresoch môže byť v prevádzke maximálne 50 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 m2.

V bordových a červených okresoch musí byť prevádzka wellnes zatvorená. Výnimkou sú kúpele na základe návrhu lekára.  V ružových okresoch platí pre návštevu wellnes podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov (m2), v prevádzke môže byť najviac 10 zákazníkov. V oranžových okresoch je povolené zaplniť 30 percent kapacity sektora, alebo umožniť vstup maximálne 500 zákazníkom. V žltých okresoch je umožnené pri wellnes využiť 50 percent kapacity sektora, alebo povoliť vstup maximálne 500 zákazníkom. Nevyhnutnou podmienkou pri návšteve akvaparku je negatívny test alebo očkovanie.

Kúpaliská môžu otvárať svoje brány

V bordových okresoch môže umelé kúpalisko navštíviť naraz maximálne šesť zákazníkov. V prípade červených a ružových okresov sú povolení desiati zákazníci. V oranžových okresoch môže byť prevádzka umelého kúpaliska naplnená maximálne na 30 percent kapacity, v žltých okresoch na 50 percent kapacity.

Kapacita obsadenosti izieb v hoteloch a penziónoch je bez obmedzenia v oranžových a žltých okresoch. V ružových, červených a bordových okresoch môžu byť na izbe maximálne dve dve dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti.

Od pondelka ostávajú podľa COVID automatu dva okresy v bordovej fáze, červených je 11, v ružovej fáze ich je 44. V druhom stupni ostražitosti je 13 okresov (oranžová farba) a v prvom stupni ostražitosti (žltá farba) dva okresy.

(tasr)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.