21. mája 2021

Odhaliť jedného pozitívneho v niektorých okresoch stojí desaťtisíce eur

Odhaliť jedného pozitívneho v niektorých okresoch stojí desaťtisíce eurSkríningové testovanie na ochorenie COVID-19. Foto: Ján Krošlák/TASR

Po druhom plošnom testovaní v januári sa mala činnosť takzvaných MOM-iek, teda mobilných odberových miest postupne utlmovať. Nadácia zastavme korupciu však upozorňuje, že sa tak nielenže nestalo, ale navyše do tohto typu testovania stále tečú rovnaké peniaze, aj keď odhalí čoraz menej a menej ľudí. Doposiaľ stálo fungovanie MOM-iek 100 miliónov eur.

Od januára, keď sa mala po druhom plošnom testovaní postupne zmierňovať činnosť v mobilných odberových miestach (MOM) išlo napriek vysokým nákladom na odhalenie pozitívnych práve na tento druh testovania najviac peňazí. Píše o tom Nadácia Zastavme korupciu s odvolaním sa na neverejný dokument, podľa ktorého musela vláda na testovanie v prvom polroku vyčleniť 60 miliónov eur navyše.

Odberové miesta, ktoré otvorili ešte v januári, majú fungovať do konca júna. Nadácia pritom upozorňuje, že v MOM-kách denne odhalia stále menej pozitívnych prípadoch ochorenia COVID-19, ale štát im naďalej platí rovnako. Sumy, ktoré stojí odhalenie jedného pozitívneho, sa tak šplhajú do desaťtisícov eur.

Prevádzka mobilných odberových miest stála podľa prepočtov Nadácie Zastavme korupciu vyše 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním. Rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby mesto Prešov. Podľa Nadácie tak bude štát až do júna ďalej financovať zle nastavený projekt. Aj preto, že z celkovo vyše 2 660 povolených MOM funguje reálne približne 700, teda každá štvrtá.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.