Afroamerická starostka mesta Chicago Lori Lightfootová si chce v súčasnom období vyberať novinárov pre svoje rozhovory podľa rasy. Tí s bielou pokožkou majú smolu. Na prvé vážnejšie bojkoty jej osoby po tomto kontroverznom rozhodnutí nebolo treba dlho čakať.

Starostka amerického Chicaga Lori Lightfootová je práve dva roky v úrade. Pri príležitosti tohto jubilea oznámila, že poskytne individuálne rozhovory, avšak pod jednou podmienkou – bude hovoriť iba s farebnými novinármi. Informuje o tom server NBC.

„Kandidovala som, aby som rozbila status quo, ktoré tak zlyhalo,“ napísala Lightfootová na Twitter v stredu ráno. „Je škoda, že v roku 2021 je tlačový zbor radnice v drvivej väčšine biely. Zrovna v meste, kde je viac ako polovica obyvateľov mesta označovaná ako černosi, latino, ázijskí Američania alebo domorodí Američania,“ pokračovala politička.

„Rozmanitosť a inklúzia sú nevyhnutné vo všetkých inštitúciách vrátane médií. Aby sme dosiahli pokrok, musíme sa zmeniť,“ uviedla o svojom dôvode s tým, že médiá v jej meste by mali odrážať rozmanité kultúry, ktoré v ňom žijú.

Lightfootová, ktorá je nielen prvou černošskou starostkou, ale aj prvou homosexuálkou v čele Chicaga, sa chcela v liste adresovanom miestnym médiám uistiť, že jej rozhodnutie chápu. „V čase, keď som bola zvolená, naša krajina čelila historickému zúčtovaniu okolo systémového rasizmu,“ skonštatovala a inými slovami dodala, že médiá dostatočne nereflektujú posun v takzvanom boji za rasovú spravodlivosť.

Niektoré médiá sa vzbúrili

Slová starostky sa stretli s viacerými pozitívnymi reakciami, no výnimočná nebola ani kritika. Latinskoamerický reportér denníka Chicago Tribune, ktorý vychádza už od roku 1847, Gregory Pratt, sa voči tejto rasistickej politike postavil.

„Som latinskoamerický reportér Chicago Tribune, ktorého žiadosť o rozhovor dnes bola schválená. Požiadal som však kanceláriu starostky, aby zrušila podmienky pre ostatných, a keď povedali nie, s úctou sme rozhovor zrušili. Politici si nemôžu vybrať, kto o nich píše,“ uviedol Pratt na Twitteri.

Ešte ostrejšie reagovala vplyvná demokratická politička Tulsi Gabbardová. Počínanie Lightfootovej považuje za „odporné“ a vyzvala aj prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú, aby sa pripojili k výzve na starostkinu rezignáciu. „Naši lídri musia odsúdiť všetok rasizmus vrátane toho anti-belošského,“ uviedla.

Dvojaké štandardy

Nejde pritom o jediný ostro sledovaný prípad súvisiaci s diskrimináciou belošskej populácie v mediálnom sektore v tomto veľkomeste. Noviny Chicago Sun-Times napríklad svojim čitateľom minulý rok oznámili, že prídavné mená „čierny“ alebo „černošský“ budú vo svojich článkoch písať s veľkým začiatočným písmenom. Redaktori zároveň obdržali pokyn, aby pri belochoch naďalej zachovali malé začiatočné písmeno.

„Toto rozhodnutie sme urobili po nadviazaní dialógov s ľuďmi vo vnútri, ale aj mimo našej redakcie a firmy vrátane čitateľov a zamestnancov,“ uviedli toho času noviny v článku, ktorý publikovali na svojom webe. Malo ísť pritom o reakciu na historické krivdy.

Téma rasy a rasových konfliktov naplno ovládla Ameriku súčasnosti. Nielen v Amerike silnejú obavy, kam to celé smeruje. Veľkým problémom je napríklad nárast kriminality, ktorá súvisí s aktivitami hnutia BLM, návrhmi na odfinancovanie polície či vytvorením zón, kde nemala polícia prístup. Dôsledky sú hrozné. Ako píše Edward Luce vo Financial Times, hoci za to Joe Biden priamo nemôže, momentálne nárast kriminality ohrozuje už aj jeho vládu. Napríklad v New Yorku vzrástli vraždy minulý rok o 43 percent, na úroveň, ktorá pripomína New York konca 80. rokov. Ešte horšie je to v Chicagu, kde bolo minulý rok zavraždených takmer 1 000 ľudí a mesto sa blíži najhoršej nameranej štatistike z roku 1974. Bilancia je hrozná aj inde, vraždy narástli o 75 percent v Minneapolise, kde protesty vypukli, v Portlande o 60 percent, v Denveri o 51 percent, v Houstone o 42 percent, Seattli o 41 percent, v meste Philadephia o 40 percent, v hlavnom meste Washington o 19 percent.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.