Pád Slovenskej národnej strany na samotné dno voličských preferencií chce zúfalo zastaviť jej líder a bývalý predseda Národnej rady Andrej Danko, pod ktorého vedením sa strana dostala mimo parlament. V tejto snahe útočí na všetky strany. Súčasnú vládu i na svojho bývalého kolegu z minulej vládnej koalície.

V najnovšom prieskume agentúry AKO, ktorý napriek ďalšiemu poklesu preferencií stále vedie s 22,5 percentami opozičná strana Hlas-SD, sa SNS umiestnila na chvoste. Keby boli voľby v polovici mája, tak by dankovci od voličov získali len mizivých 1,6 percenta hlasov. To nie je dosť ani len na to, aby strana dostala financie od štátu, na ktoré má nárok pri troch percentách a už vôbec nemá SNS šancu s takýmto výsledkom preraziť päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.

Danko sa snaží preferencie strany zachrániť už mesiace na Facebooku. Na svojom oficiálnom profile uverejňuje v snahe zapáčiť sa národne cítiacim voličom nielen fotky z ciest po Slovensku, ale často aj dosť osobné útoky voči svojim politickým súperom, ktorí boli ešte pred vlaňajšími voľbami jeho kolegami vo vládnej koalícii. Na mušku si občas berie aj expremiéra Petra Pellegriniho, ale tentokrát jeho narážky prerazili aj dno, na ktoré klesli preferencie SNS.

Preferencie, ktoré vyplynuli pre SNS zo spomínaného prieskumu zrejme nahnevali predsedu národniarov natoľko, že sa rozhodol urážať nielen súčasnú koaličnú vládu, ale aj momentálne najsilnejšiu stranu Hlas-SD pod vedením svojho bývalého koaličného partnera Pellegriniho.

„Agentúra AKO zverejnila, že Hlas -SD s Pellegrinim by mal opäť 22,5 percenta. Prepáčte, neverím, že tento národ po vláde bláznov, by chcel vládu homosexuálnych lenivcov. Verím, že toto je len hlúpa manipulácia oligarchov a médií. Slovenský národ to, čo sa deje a dialo pochopí a verím, že voľby ukážu skutočné čísla a dôveru k stranám. Inak by som politiku nevládal robiť,“ píše Danko na sociálnej sieti.

Danka za jeho vyhlásenie ostro kritizoval poslanec strany Za ľudí Ján Benčík: „Nie som fanúšik Petra Pellegriniho ani Hlasu. Ale toto čo predvádza Andrej Danko je nechutné a neakceptovateľné. S tým nemá čo robiť na politickej scéne. Bez úcty!“

A.Danko o P.Pellegrinim v reakcii na prieskum agentúry AKO. Zdroj: A.Danko/Facebook

Danko má Pellegriniho v zuboch

Nie sú to pritom jediné útoky na Pellegriniho, ktoré Danko v uplynulých mesiacoch na Facebooku publikoval. Obvinil ho napríklad z toho, že pri zbere podpisov pod referendum si v „rozpore s morálkou“ prisvojil „kľúče od P.O. Boxu“ a pri odovzdávaní petičných hárkov tvrdil, že lístky vyzbierala len samotná strana Hlas. Podľa Danka sa mal Pellegrini ospravedlniť a priznať, že práca pri zbere podpisov pod referendum bola spoločným úsilím viacerých politických subjektov a nielen Hlasu.

Pripomeňme, že Danko sa s Pellegrinim príliš nemuseli už počas minulej vlády, i keď bol líder SNS šéfom parlamentu a Pellegrini predsedom vlády. Napríklad na jeseň 2019 ho Danko obvinil z drzosti a povedal, že mu „chutí byť premiérom“.

Začiatkom tohto roka, keď už bola pri moci vláda Igora Matoviča, zase Danko dodal, že Pellegrini bol silný len preto, že ho koaliční partneri kryli. „Veľa vecí ostane medzi nami, Peter. A len ty vieš, prečo si letel do Drážďan,“ pripomenul Danko koncom januára expremiérov let vládnym špeciálom do Nemecka na silvestrovské operetné predstavenie. Pellegrini vtedy argumentoval, že sa na koncerte zúčastnil na pozvanie slovenského tenoristu Pavla Bršlíka a bol ochotný cestu preplatiť.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.