AKTUALIZOVANÉ Polícia chcela zadržať bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana. Nepodarilo sa, pretože je v zahraničí. Po návrate sa vraj na polícii prihlási dobrovoľne.

Po bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana prišla v piatok ráno polícia. V byte v Poprade spravila domovú prehliadku, informoval Denník N.

Zuriana sa im nepodarilo zachytiť, nachádza sa totiž v zahraničí. S vyšetrovateľom je vraj v kontakte. „Nie som si vedomý, že by som sa dopustil nejakej trestnej činnosti,“ povedal Zurian. Po návrate na Slovensko a negatívnom výsledku testu na koronavírus sa podľa vlastných slov prihlási na polícii.

Zurian odišiel zo svojej funkcie minulý utorok. Rovnako opustil aj rady polície ako takej. „Všetko sa raz končí, každý raz odíde a v súčasnej dobe to cítim práve takto,“ povedal Zurian Hospodárskym novinám.

V marci pritom pre Denník N uviedol, že nad odchodom sa nezamýšľa. „Som na životnej križovatke, ale cítim sa ako poctivý policajt, ktorý zasvätil službu boju proti zločinu, a rozhodne neodídem v čase, keď sú na mňa takéto výpovede alebo anonymy,“ povedal.

Beňa, Makó a Matovič

Informácie o tom, že by NAKA mohla chcieť Zuriana zadržať v kuloároch bezpečnostných zložiek kolovali už istú dobu. Niekdajší námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa zadržaný v rámci akcie Judáš tvrdil, že mu utajované informácie vynášal práve Zurian. Beňa bol obvinený z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti a z vydierania. Po uzavretí dohody o vine a treste je už na slobode.

Len v stredu informoval portál Topky, že Zurian vo svojom trestnom oznámení na Borisa Beňu spomína aj ministra expremiéra Igora Matoviča OĽaNO. Podľa Zuriana mal Matovič do SIS pretláčať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a kajúcnika Ľudovíta Makóoa.

Bývalý premiér priznal, že sa Makóom v minulosti opakovane stretol, podrobnosti však neposkytol. „Stretol som sa s pánom Makóom raz alebo dvakrát možno. To bolo ešte keď sme boli v opozícii. Nebolo to úplne súkromne podľa mňa,“ uviedol líder OĽaNO pre TV JOJ. Makó v súčasnosti spolupracuje s vyšetrovateľmi, usvedčujúc z trestnej činnosti ľudí z prostredia prokuratúry, súdnictva, polície a biznisu.

Spišiak: Reforma NAKA sa podarila pod Zurianom

Bývalý policajný prezident a dnes poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak v decembri pre Štandard uviedol, že to bol práve Zurian, pod vedením ktorého bola vykonaná reforma, ktorá zefektívnila prácu NAKA. „Reforma bola vykonaná po výmene vedenia v NAKA, čiže keď odišiel pán Hraško, pán Krajmer a celé to vedenie. Následne začal proces reorganizácie, zefektívnenia činnosti a procesov tak, že priniesli výsledky, ktoré tu dnes vidíme,“ povedal Spišiak.

Zadržanie Lučanského ho prekvapilo

„Považoval som ho za veľkého bojovníka proti zločinu a bol to pre mňa šok, že práve jeho obviňujú z takýchto vecí,“ povedal v rozhovore pre Denník N Zurian o obvinenom policajnom exprezidentovi Milanovi Lučanskom.

„Môžem vychádzať len z medializovaných informácií a je tu pre mňa stále priveľa otáznikov. Cítim sa však v tomto prípade zaujatý, preto ho odmietam aj akokoľvek komentovať, stále rešpektujem prezumpciu neviny,“ zdôraznil toho času Zurian.

Zuriana prijali do zboru v roku 1996. Nastúpil do Bratislavy, kde začínal v Petržalke. NAKA šéfoval od začiatku mája minulého roka. Počas svojej štvrťstoročnej kariéry sa napríklad podieľal aj na odhaľovaní zločinov mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka.

Znepokojenie v koalícii, Saková zúri

Na správu o zásahu NAKA už reagovala aj exministerka vnútra Denisa Saková, ktorá kritizovala údajnú nadprácu polície aj v minulosti. Napríklad v súvislosti so stíhaním zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského.

„To, čo sa na Slovensku deje, nie je žiadne očisťovanie krajiny, ale jakobínska doba, kde dochádza k boju silových zložiek a vybavovaniu si účtov navzájom,“ uviedla na Facebooku s tým, že Zuriana pozná ako mimoriadne čestného policajta.

Koaličná SaS je znepokojená aktuálnym dianím v mocenských zložkách štátu. Orgány činné v trestnom konaní musia podľa poslanca Alojza Baránika (SaS) preukázateľne dokázať opodstatnenosť obvinenia Zuriana. Podpredseda vládnej strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje udalosti okolo obvinenia za závažnú vec. Očakáva jasné vysvetlenie aj od policajného prezidenta Petra Kovaříka. Poukázal na krehkú dôveru verejnosti, polícii ale verí.

„Momentálne máme viac otázok ako odpovedí, čo rozhodne nepomáha k budovaniu dôvery v chod polície či tajných služieb. Hĺbku rozvratu zložiek, ktoré majú chrániť našu ústavu a právny štát, považujeme za potvrdenie najhorších obáv, o ktorých hovoríme mnoho rokov. Orgány činné v trestnom konaní musia preukázateľne dokázať opodstatnenosť obvinenia aj exšéfa NAKA,“ uviedol Baránik s tým, že možno len dúfať, že spravodlivosť zvíťazí. Dodal, že boj za spravodlivosť a o pravdu je momentálne bojom o prinavrátenie dôvery v právny štát.

„Dôvera verejnosti je krehká vec a je povinnosťou všetkých verejne činných osôb poskytnúť informácie v zákonnom rozsahu a takým spôsobom, aby verejnosť nemala žiadne pochybnosti o aktuálnej situácii v policajnom zbore. Rovnako predpokladám, že ak pán Zurian nemá čo skrývať, príde na políciu a všetko vysvetlí. Kto nič zlé neurobil, nemá sa čoho báť,“ uviedol Šeliga.

Podčiarkol, že polícii aj NAKA verí. Poznamenal, že vyšetrovanie bývalého šéfa agentúry ukazuje, že nikto nie je chránený. Pripomenul, že súdiť prácu celej NAKA podľa ľudí, ktorí sú podozriví alebo pochybili, je nespravodlivé a nefér k všetkým čestným policajtom. Verí, že v krátkej dobe bude mať verejnosť vysvetlenia, prečo orgány činné v trestnom konaní konajú tak, ako konajú.

Koaličné hnutie Sme rodina v súvislosti so zásahom u Zuriana skonštatovalo, že takáto udalosť v žiadnom prípade nezvyšuje dôveryhodnosť občanov v justíciu a spravodlivosť, práve naopak. „V tejto chvíli však nie je dostatok informácií na to, aby sa tento prípad dal komentovať,“ uviedlo hnutie v stanovisku.

Vládne OĽaNO úkony polície nechce komentovať.  „To, čo sme ľuďom sľúbili, sme aj splnili – rozviazali sme ruky orgánom činným v trestnom konaní, podporujeme princíp „padni komu padni“ a držíme polícii palce, aby sa jej čím skôr prinavrátila dôvera verejnosti,“ píše hnutie.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.