Expremiér Igor Matovič priznal stretnutia s Ľudovítom Makóom. K schôdzkam vraj prišlo ešte počas jeho opozičného pôsobenia. O podrobnostiach ale hovoriť nechce. Medzičasom sa objavili špekulácie, či spojením tohto kajúcnika s informačnou službou nevyzradil utajovanú skutočnosť. Predseda výboru pre kontrolu SIS si myslí, že tým mohol ohroziť kopu iných vecí.

Niekdajší predseda vlády a súčasný šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽaNO) priznal, že sa v minulosti opakovane stretol s exriaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) a kajúcnikom Ľudovítom Makóom. O podrobnostiach však chce radšej hovoriť pred vyšetrovateľom. Polícia ho zatiaľ predvolať neplánuje.

„Stretol som sa s pánom Makóom raz alebo dvakrát možno. To bolo, ešte keď sme boli v opozícii. Nebolo to úplne súkromne podľa mňa,“ uviedol líder OĽaNO pre TV JOJ o Makóovi. Ten v súčasnosti spolupracuje s vyšetrovateľmi usvedčujúc z trestnej činnosti ľudí z prostredia prokuratúry, súdnictva, polície a biznisu.

Obvinenie voči Matovičovi

Politik bol do defenzívy zatlačený po tom, ako tento týždeň vyplávalo na povrch, že ho vo svojom trestnom oznámení na bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu spomína exšéf NAKA Branislav Zurian. Expremiér mal podľa oznámenia Makóa do tejto tajnej služby takpovediac pretláčať.

„Povedal mi, že premiér Igor Matovič ho [Makóa, pozn. red.] potreboval bez problémov a v tichosti bez kriku dostať z funkcie od Hegera z Kriminálneho úradu finančnej správy a tak ich požiadal, aby ho zobrali do SIS,“ parafrázuje Zurian slová Beňu.

Vyzradil, čo nemal?

Matovič o tomto presune podľa vlastných slov vedel, no odmietol, že by ho inicioval. „Bolo mi iba oznámené, že takáto bude snaha. Ja neviem a nebol som informovaný, či sa nakoniec príslušníkom stal. Bol som informovaný, že taký je úmysel. Ja neviem viac,“ bráni sa minister s tým, že „možno“ vyzradil utajovanú skutočnosť.

Na vyzradenie tejto veci medzičasom reagoval aj predseda parlamentného výboru pre kontrolu SIS Marián Saloň. „Minister financií mal vôbec zvážiť, či mal takéto niečo vôbec povedať, lebo tým mohol ohroziť kopec iných vecí,“ myslí si. Zároveň dodal, že by mal v tejto veci vyvrátiť akékoľvek pochybnosti.

SIS odmietla komentovať, či zo strany Matoviča nedošlo k vyzradeniu utajovanej skutočnosti, keďže oficiálne sa o spojení SIS a Makóa doteraz nehovorilo. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) je rovnako skúpy na slovo a odkazuje, že ide o utajovanú skutočnosť, za ktorú si zodpovedá SIS.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.