21. mája 2021

Uľahčí sa cestovanie na dovolenky? Testovacia stratégia sa mení, v hre sú bezplatné PCR testy

Uľahčí sa cestovanie na dovolenky? Testovacia stratégia sa mení, v hre sú bezplatné PCR testyIlustračný obrázok. Foto: TASR

Ak je zadarmo očkovanie, prečo nie aj testy, pýtajú sa europoslanci. Niektoré štáty sa cestou bezplatných AG a PCR testov proti koronavírusu už vybrali. Túto možnosť prípúšťa aj slovenské ministerstvo zdravotníctva.

V susednom Česku sa aktívne diskutuje o bezplatných PCR testoch na obdobie od júna do septembra. Cieľom je znížiť finančné náklady pre rodiny, ktoré sa rozhodnú cez leto vycestovať do zahraničia. Preplatenie pomôže aj na vnútroštátnej úrovni, pretože niektoré vstupy a aktivity si budú vyžadovať dôkaz o negativite. Ceny PCR testov sa pritom pohybujú v desiatkach eur.

Systém sa javí ako spravodlivý. Do zahraničia a na hromadné podujatia sa dostanete, ak máte negatívny PCR alebo AG test, prekonali ste ochorenie COVID-19, alebo ste zaočkovaný. Všetky spomínané možnosti okrem testov sú bezplatné. Existujú však ľudia, ktorí sa pre svoj vek či ochorenia očkovať nemôžu. Práve túto skupinu by diskriminovala povinnosť platiť za testy.

„Nové pravidlá platné pri návrate z dovolenky či inej zahraničnej cesty sú aktuálne predmetom odborných diskusií a pripravujú sa. Aktuálne sa prehodnocuje systém testovania a zvažuje sa aj to, že by mobilné odberné miesta okrem antigénových testov vykonávali aj iné formy,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.