Znepokojenie, ktoré dvíha penzionovaných generálov v západnom svete, opätovne otvára známu otázku, či je ľavicový liberalizmus neomarxistický. Píše Vladimír Palko.

V uplynulých dvoch týždňoch sa stali tri udalosti, ktoré otvárali jednu a tú istú otázku. Viac ako stovka penzionovaných amerických generálov a admirálov zverejnila vyhlásenie, v ktorom upozornila na hrozbu nárastu progresivizmu, socializmu a marxizmu v USA. Podľa nich je v Amerike konflikt, aký tu nebol od roku 1776, a to konflikt medzi podporovateľmi marxizmu a progresivizmu na strane jednej a podporovateľmi ústavnosti a slobody na strane druhej. Podľa nich Demokratická strana tento progresivizmus a marxizmus vo svojich radoch víta.

O pár dní nato bol z amerických vesmírnych síl prepustený podplukovník Matthew Lohmeier, lebo publikoval knihu s názvom Neodolateľná revolúcia: Dobytie a zničenie americkej armády ako cieľ marxizmu, v ktorej tvrdil zhruba to isté, čo tvrdili penzionovaní generáli.

Denník Štandard informoval o týchto udalostiach na Slovensku ako prvý. O tretej, ktorá sa udiala niekoľko dní pred spomenutými dvomi, informovať nemohol, lebo to bola neverejná online diskusia, na ktorej som predniesol referát. Organizovalo ju Spoločenstvo Ladislava Hanusa a moderoval ju Šimon Sádovský. Nuž a témou bolo to, čo riešili aj generáli s podplukovníkom, a síce či je ľavicový liberalizmus pokračovaním, inováciou marxizmu. Teda či je neomarxistický.

Domnievam sa, že to je neomarxizmus

Najnovšie autorské články