Maďarsko sa ako jediný zo štátov dvadsaťsedmičky postavilo proti vyhláseniu EÚ požadujúcemu od Izraela „primeranú obranu a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva“ pred útokmi radikálov z Pásma Gazy. Po mimoriadnej videokonferencii so zástupcami vlád to vyhlásil šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. „Mám všeobecne problém s európskymi vyhláseniami k Izraelu … Sú spravidla jednostranné a nepomáhajú, zvlášť za súčasných okolností, keď panuje také veľké napätie,“ povedal agentúre AFP minister zahraničia Péter Szijjártó.

Denník Magyar Nemzet tiež opísal zákaz palestínskej demonštrácie. Združenie Palestínčanov v Maďarsku požiadalo o povolenie usporiadať demonštráciu, ale s odkazom na pandemickú situáciu (ktorá je však dobrá, denne pribúda len niekoľko stoviek prípadov a krajina už z veľkej časti funguje, pre očkovaných úplne) bola zamietnutá s tým, že to majú skúsiť znova za dva týždne. Podľa združenia je v Maďarsku asi 700 Palestínčanov, z ktorých asi 250 sú študenti, zvyšok podnikatelia, inžinieri alebo lekári. Predseda asociácie pán Mazen al Ramahi povedal pre Nemzet, že sa plánuje obrátiť otvoreným listom priamo na ministerstvo zahraničia. Nielen pre nepovolenú demonštráciu. Maďarsko v blízkovýchodnom konflikte za posledných troch vlád Viktora Orbána výrazne podporuje Izrael. Okolnosti tejto podpory opísal v roku 2019 investigatívny web Direkt36, z ktorého sme vám už skôr priniesli niektoré analýzy.

Text začína scénou z izby jeruzalemského hotela King David v júni 2005. Benjamin Netanjahu fajčil jednu cigaru za druhou a sebavedome vysvetľoval Viktorovi Orbánovi, ako sa vráti k moci, uzdraví izraelskú ekonomiku a uzavrie veľkolepý mier s Palestínčanmi. „Bola to láska,“ spomína Péter Brauer, ktorý počas štvordňového výletu do Izraela slúžil ako Orbánov tlmočník. Orbán neskôr povedal, že ich emocionálne prepojenie bolo o to silnejšie, že obaja v tom čase boli po svojich prvých vládach odstavení od moci, čo vnímali ako veľkú krivdu, a pripravovali svoj návrat. Netanjahu bol premiérom Izraela prvýkrát v rokoch 1996 až 1999 a Orbán premiérom Maďarska 1998 až 2002.

Orbán sa vrátil do Maďarska bohatší nielen o prázdninové zážitky, ale aj o skúsenosti a predovšetkým o politické spojenectvo s Netanjahuom a jeho Likudom. Tento vzťah zmenil doktrínu Fideszu, predtým vyznávajúceho zahraničnopolitickú rovnováhu medzi arabským svetom a židovským štátom, otvoril novú kapitolu vo vzťahoch medzi maďarskou pravicou a Židmi a skomplikoval pomery v maďarskej židovskej komunite. Orbánovi tiež za Trumpovho prezidentovania otvoril dvere do Spojených štátov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.