AKTUALIZOVANÉ Prekáračky medzi ministrom financií a šéfom rezortu hospodárstva ohľadne navýšenia štátneho rozpočtu pokračujú. Richard Sulík na tlačovej konferencii uviedol, že sú o tejto téme ochotní diskutovať, no diskusia vraj musí byť poctivá. Zároveň nevylúčil snahu o odvolanie ministra financií. Igor Matovič v reakcii zopakoval, že SaS je antisociálna a za svojho partnera ho považuje už len na papieri. Sulík má podľa neho zakódovanú genetickú predispozíciu rozbiť každú vládu, v ktorej sa nachádza.

Predseda strany SaS Richard Sulík doteraz nevie, na čo a či sa vôbec minula jedna miliarda eur, doteraz rozpočtovaná na COVID-19 v aktuálnom štátnom rozpočte. Sulík to uviedol na tlačovej besede v súvislosti s vládou navrhovaným zvýšením deficitu o 3,4 miliardy eur. Nevyhnutným minimom zvýšenia deficitu rozpočtu je podľa jeho slov suma 1,626 miliardy eur. 

„My sme v (súčasne platnom) rozpočte schválili nejakú rezervu vo výške jednej miliard eur, bez určenia, len s tým, že prostriedky budú použité na riešenie krízy. Dodnes som však nevidel zoznam, ako sa tá jedna miliarda eur minula. Mám však za to, že práve v tej jednej miliarde sa nachádzajú položky ako napríklad 26 miliónov eur pre zamestnancov a firmy kultúrneho priemyslu,“ priblížil predseda SaS.

Podľa Sulíka nie je pravdivé tvrdenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), že SaS si „zobrala firmy a občanov za rukojemníkov“.

Súhlasia, ale majú výhrady

SaS nie je podľa neho principiálne proti zvýšeniu dlhu. „Rozumieme, že je nutné tento rozpočet upraviť, zvýšiť deficit. Súhlasíme so zvýšením dlhu. Súhlasíme s tým, aby všetky položky, ktoré sa týkajú priamo covidu, pandémie, kompenzácií, vakcín aj testovania, aby toto bolo predmetom zvýšenia. Máme však otázky,“ zdôraznil.

V návrhu zvýšenia deficitu rozpočtu sú podľa neho jednak položky, voči ktorým strana SaS nemá námietky. „Druhý typ sú položky, u ktorých požaduje SaS vysvetlenie, napríklad pre ich neprimeranú výšku. Tretím typom sú položky, ktoré do zvýšenia dlhu nepatria,“ vysvetlil.

„Chceme o tom diskutovať, diskusia musí byť poctivá a bude potrebovať nejaký čas. Keď tento čas ubehne, vieme sa vyjadriť, s čím súhlasíme, s čím nesúhlasíme. Typovo súhlasíme so všetkým, čo súvisí s covidom. Potom vieme našim koaličným partnerom oznámiť, že s takouto sumou budeme súhlasiť,“ podčiarkol predseda SaS.

Matovič mu vraj zasiahol do kompetencií

„Poznáme sumu, ktorú predložil Igor Matovič, 3,4 miliardy eur. Máme sumu, ktorú sme si my zrátali ako nevyhnutné minimum, čo je 1,626 miliardy eur. Dohoda bude medzi týmito dvomi číslami, ak k nej dôjde. My sme pripravení diskutovať, rokovať a robiť ústupky,“ spresnil Sulík.

Predseda SaS kritizoval okrem procesného spôsobu prerokovávania zvýšenia deficitu rozpočtu aj narúšanie kompetencií ministerstva hospodárstva ministrom financií, napríklad jeho cestou do U. S. Steel do amerického Pittsburgu.

„Cesta do Pittsburgu bola k téme, ktorá sa výsostne týka ministra hospodárstva, ja som o tejto ceste nevedel. Bolo to zasahovanie do mojich kompetencií. Tá cesta napáchala viac škody ako úžitku,“ dodal Sulík.

Líder liberálov nevylúčil, že sa budú usilovať o Matovičove odvolanie. „Ja som už tak unavený z doťahovania sa s týmto človekom, ktorý tam nemal jednoducho nikdy byť… Veľmi ma to mrzí, ale kvôli tomuto my vládu nepoložíme,“ konštatoval Sulík skôr cez deň po rokovaní vlády.

Matovič: SaS sú partner len na papieri

Matovič na tlačovej konferencii na Sulíka reagoval slovami, že všetky opatrenia finančne kryté z navrhovaného zvýšenia deficitu štátneho rozpočtu schválila vláda, alebo na ne majú prijímatelia zákonný nárok. Stranu SaS Matovič označil za rozbíjačov vlády.

„Zatiaľ to, bohužiaľ, vyzerá, že si urobili z veľmi vážnej témy, a to je štátny rozpočet, opäť príčinu na to, aby vyvolali spor v koalícii a postupne začínam mať pocit, že SaS sa premenuje zo strany odborníkov na stranu rozbíjačov vlády,“ povedal Matovič. SaS označil za „partnera len na papieri“ a za najspoľahlivejšieho partnera označil stranu Sme rodina Borisa Kollára. Nie je si istý, či vláda vydrží. „Sulík má v sebe zakódovanú genetickú zmenu rozbiť každú vládu, ktorej je súčasťou… Na neho to príde a je to silnejšie ako on,“ zhodnotil expremiér.

Ohľadom Sulíkovej kritiky, že zvýšenie dlhu je príliš vysoké a Matovič jednotlivé položky osobne nevysvetlil, si minister financií stojí za svojím. Pandémia ochorenia COVID-19 podľa neho spôsobila od začiatku roka škodu viac ako tri miliardy eur, čo rozpočtovaná rezerva vo výške jednej miliardy eur nepokryla. Navrhovaná suma 3,4 miliardy eur podľa Matoviča dokonca nebude stačiť a predpokladá, že sa deficit navýši o ďalších niekoľko sto miliónov eur.  Minister financií chce, aby si vláda vytvorila rezervu na 300 miliónov eur. „Aspoň jednu desatinu z toho, čo nám COVID spôsobil v prvom polroku, by sme si mali nechať na druhý polrok,“ povedal Matovič.

Predseda hnutia OĽaNO obvinil Sulíka, že nemá informácie o predloženom návrhu, pretože nebol ani na jednom z troch stretnutí k tejto téme. Sulík však na predchádzajúcej tlačovej konferencii vysvetlil, že na stretnutí osobne byť nemusí, pretože má na tieto témy odborníkov. Skrátené legislatívne konanie je podľa Matoviča štandardný postup pri zmenách štátneho rozpočtu.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.