Prečo Putin nespomenul Nemcov v prejave o druhej svetovej vojne a na čo sa spolieha pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

V Rusku sa v septembri tohto roku majú uskutočniť parlamentné voľby. Pýtal som sa v Rusku žijúcich priateľov, či cítia, že sa voľby blížia. Krčia plecami, zdá sa im, že nie. Ale ako sú na tom politické strany, nedám sa odbiť, zrejme sa začínajú tlačiť do pozornosti, obnovujú programy a slogany, mobilizujú podporovateľov. Opäť pokrčenie plecami, nič podobné sa nedeje. V spoločnosti vládne pokoj.

No môže ísť iba o ticho pred búrkou. Čaká Rusko jesenná víchrica? Začiatkom 90. rokov sme zvykli spievať: „Jesenná búrka ľahko rozptýlila všetko, čo nás dusilo v prašnej noci.“ V tej skladbe sú aj slová: „Epocha horí ako oheň na rozlúčku“ – a všetci chápali, o akú epochu ide.

Teraz sa nič podobné nespieva. Aj verejné nálady sú úplne iné ako pred 30 rokmi. Vzbura, ktorú sa pokúšal podnietiť Alexej Navaľnyj a jeho priaznivci, zlyhala kvôli pasivite a ľahostajnosti väčšiny obyvateľstva. Desiatky miliónov Rusov si pozreli film o takzvanom „Putinovom paláci“ – a rozhodli sa, že sa ich to netýka. Navaľnyj chcel vyprovokovať Kremeľ, ale stal sa opak, štátna moc použila jeho na to, aby sa posilnil a vyčistil politický priestor od jeho zástancov a podporovateľov.

Najnovšie autorské články