V pondelok sa pretrhla nádrž v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica. Vyžiadalo si to jednu obeť. Policajti na svojej sociálnej sieti upozorňujú, že hrozba povodní stále pretrváva.

Po pretrhnutí nádrže zasahovali hasiči, ktorí odčerpávali vodu zo zatopených ulíc a pivníc pomocou vysokokapacitného čerpadla a plávajúcich čerpadiel.

Starosta obce potvrdil, že šlo o pretrhnutie nádrže: „Vybudovaná bola v roku 2011 v rámci protipovodňových opatrení. Jej súčasťou bol priepust, ktorý mal vodu pozvoľne púšťať tak, aby ho koryto potoka stíhalo pozvoľne odvádzať,“ povedal Šurjanský s tým, že hrádza zrejme nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch.

Voda sa valila celou dedinou, kde zatopila niekoľko rodinných domov, pivníc, brala autá. „Niektoré autá zobrala pár metrov, iné desiatky metrov,“ priblížil Šurjanský. Tragickejšou správou ako škody na majetku, je strata ľudského života.

Foto: Ján Krošlák/TASR
Foto: Ján Krošlák/TASR

Obeťou povodne je bývalý starosta za KDH

Najsmutnejšou správou je, že povodeň si vyžiadala jednu obeť. Ide o staršieho muža, v minulosti bol starostom obce. „Silný prúd vody strhol jednu osobu, ktorú hasiči našli bez známok života,“ potvrdila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Premiér Eduard Heger vyjadril úprimnú sústrasť rodine a blízkym obete. „Myslím na všetkých tých, ktorých povodne zasiahli a poškodili im ich domovy či majetok. Som v kontakte s ministrom vnútra, ktorý ma o vývoji situácie priebežne informuje,“ uviedol na sociálnej sieti. Dnes (18. mája) má v pláne Eduard Heger navštíviť Rudno nad Hronom a oboznámiť sa s povodňovou situáciou.

Na sociálnej sieti o smrti bývalého starostu informovala aj strana KDH: „V týchto chvíľach stojíme pri obyvateľoch Rudna nad Hronom, ktoré zasiahla ničivá povodeň. Jej obeťou sa stal náš člen, prvý ponovembrový starosta Stanislav Luky, ktorého ľudia poznali ako schopného a pripraveného pomáhať druhým, ako človeka dobrého srdca.“

Foto: Ján Krošlák/TASR

Čo treba robiť pri povodniach?

Polícia Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti dáva pokyny, ktoré by mali ľudia dodržiavať pri povodniach. Samozrejme, na prvom mieste je ochrana vášho života a zdravia, to znamená rýchlo sa odobrať na bezpečené miesto.

Ak však máte dostatok času, tu sú pokyny rozpísané v bodoch: Vypnite hlavné rozvody elektriny, vody či plynu. Uzatvorte okná. Pripravte si vozidlo pre prípad krízovej situácie. Pripravte si lieky, dokumenty, potraviny a pitnú vodu na 2-3 dni. Zoberte si nepremokavú obuv a odev. Informujte susedov a ostatných obyvateľov. Pripravte evakuáciu zvierat. Dodržujte pokyny záchranných zložiek. Pripravte si evakuačnú batožinu.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.