Taliansko patrilo počas vlaňajšej prvej vlny šírenia nákazy medzi štáty najviac postihnuté covidom. Dnes je naopak medzi premiantmi. Najnovšia štúdia dokazuje, že očkovanie je spoľahlivou cestou z pandémie.

Napriek tomu, že je Taliansko stále medzi desiatkou štátov sveta najhoršie zasiahnutých ochorením COVID-19, tak vďaka očkovaniu svitá na lepšie časy. Niekoľkomesačná štúdia ukazuje, že vakcíny pomohli výrazne zraziť krivku nákazy.

Covidom sa v Taliansku doposiaľ nakazilo vyše 4,2 milióna ľudí a takmer 125-tisíc z nich ochoreniu podľahlo.

Krajina na Apeninskom polostrove je odstrašujúcim príkladom toho, čo môže v prestarnutej populácii spôsobiť uvoľnený prístup k pandémii. Rím spočiatku nechal otvorené bary, kaviarne či reštaurácie a ľudia si mohli užiť aj futbalové zápasy. V čase, keď už ostatné štáty zatvárali, čo sa dalo a sprísňovali opatrenia proti šíreniu nákazy. Dodnes je smutným mementom pandémie Bergamo neďaleko Milána. Len v marci 2020 pochovali v tomto severotalianskom meste tisíc ľudí, kým v ostatných rokoch bežne pochovávali 1 400 ľudí za celý rok.

Povzbudivé výsledky talianskej štúdie

Dnes je z Talianska dobrý príklad toho, že šance na šírenie nákazy nového koronavírusu Sars-CoV-2 a jeho kmeňov, ktoré spôsobujú COVID-19, prudko znižujú vakcíny. S pribúdajúcim počtom zaštepených klesá aj počet nových prípadov ochorenia.

Nedávno zverejnená talianska štúdia uvádza, že infekcia poklesla až o 80 percent u ľudí vo všetkých vekových skupinách, ktorí boli aspoň päť týždňov po prvej dávke vakcín od spoločností Moderna alebo Pfizer/BioNTech.

Štúdia talianskych vedcov je ako prvá v EÚ zameraná na reálny svetový dosah očkovania. Výskum vypracoval Taliansky národný inštitút zdravia a ministerstvo zdravotníctva na takmer štrnástich miliónoch zaočkovaných Talianov.

Ľudia čakajú počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre v Miláne. Foto: TASR/AP

Dáta začali odborníci v Taliansku zbierať od začiatku očkovacej kampane, teda koncom decembra minulého roka. Výskum trval až do začiatku mája a nedávno zverejnili výsledky. Analýza dát ukázala, že riziko hospitalizácie či úmrtia na covid sa významne znižuje už po prvých dvoch týždňoch od podania prvej dávky očkovania.

Taliani už v prvej desiatke v očkovaní

Podľa zistení talianskych vedcov sa po 35 dňoch od prvej dávky štepenia proti covidu riziko nákazy znižuje až o 80 percent, hospitalizácie až o 90 percent a úmrtia až o 95 percent. Čísla pritom platia vo všetkých vekových kategóriách nezávisle od pohlavia.

„Tieto údaje potvrdzujú efektivitu očkovacej kampane a potrebu dosiahnuť vysoké pokrytie naprieč celou populáciou v záujme rýchleho ukončenia núdzového stavu,“ uviedol šéf Talianskeho národného inštitútu zdravia Silvio Brusaferro pri predstavení štúdie.

Kým predtým boli Taliani medzi najhoršie postihnutými štátmi z hľadiska počtu nakazených aj obetí, teraz patria do prvej desiatky štátov s najvyšším počtom podaných vakcín proti covidu.

Približne 8,5 milión ľudí, teda 15 percent talianskej populácie, je kompletne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Aspoň jednu dávku však už dostalo vyše 19 miliónov Talianov. To je takmer tretina celej populácie.

Len pre porovnanie. Na Slovensku postupuje vakcinácia o poznanie pomalšie ako u Talianov, ktorí boli pandémiou tvrdo skúšaní. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) dostalo aspoň prvú dávku očkovania 1,4 milióna ľudí, čo je približne iba štvrtina populácie Slovenska. Na dosiahnutie takzvanej kolektívnej imunity je však potrebná najmenej 60, ideálne vyššia ako 70-percentná zaočkovanosť populácie.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.