16. mája 2021

V Rakúsku horia dúhové vlajky

V Rakúsku horia dúhové vlajkyIlustračná fotografa. Foto: TASR/AP

Viac ako dva mesiace po zverejnení stanoviska Svätej stolice, že kňazi nemôžu požehnávať homosexuálne zväzky, pokračujú v nemecky hovoriacom svete protesty a masové javy neposlušnosti. Denník Štandard už písal o situácii v Nemecku: Nespokojní katolíci založili iniciatívu „obrady požehnania pre milujúcich sa“ (Segnungsgottesdienste für Liebende) s mottom #liebegewinnt (#láskazvíťazí), v stovke nemeckých kostolov začali tento týždeň požehnávať homosexuálne zväzky, približne 20 požehnaní kostoly vysielali naživo.

Vedenie cirkvi v Nemecku proti organizátorom týchto požehnaní neplánuje zakročiť. Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing je sám zástancom požehnávania homosexuálov, tieto iniciatívy však označil za neúčinné a za nevhodný nástroj. Hlasy podporujúce platnú vierouku Cirkvi zaznievajú ojedinele. Kardinál na dôchodku Walter Brandmüller označil požehnania z 10. mája za „desivý znak kacírstva, rozkolu a zrútenia cirkvi“. V článku pre konzervatívny portál kath.net dodal, že pri pohľade na aktuálnu cirkevnú situáciu v nemeckojazyčnom priestore treba bez ilúzií konštatovať, že tu hrozí schizma a heréza zároveň.

Odlišná situácia v Rakúsku

Situácia v Rakúsku sa odlišuje v tom, že kým sa nemeckí biskupi a laici slávnostne vydali na „Synodálnu cestu“, ktorá nosí v sebe potenciál odštiepenia nemeckej pobočky od univerzálnej rímskokatolíckej cirkvi, rakúsky klérus nič také nepodnikol, pritom však široko podporuje myšlienku, že ľudí rovnakého pohlavia žijúcich v stabilných zväzkoch treba aj s cirkevným rituálom odmeniť. Inak povedané, kým poriadkumilovní Nemci si pre svoj odpor voči Rímu namáhavo budujú štruktúry, Rakúšania si len tak robia, čo chcú.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.