Súkromný i verejný sektor prejavuje intenzívny záujem o zelené investície. Realita však naráža na technologické limity. Predávajú sa najmä vízie, ktorých budúcnosť je zatiaľ neistá. Riešením ekologických problémov môže byť len technologický pokrok.

Západný svet intenzívne naskakuje na zelenú vlnu. Európska únia vidí transformáciu ako prioritnú tému rekonštrukcie ekonomiky po pandémii čínskeho koronavírusu. V slovenskom Pláne obnovy je na túto tému vyčlenených až 37 percent finančných prostriedkov. Podobným smerom sa zrejme budú uberať aj Spojené štáty americké. Otázkou je, či sme na takéto zmeny technologicky pripravení.

Zároveň je potrebné povedať, že tieto zmeny nesmerujú k zvýšeniu nášho blahobytu, ale len k jeho udržaniu. Hoci výskum a vývoj idú zdanlivo rýchlo dopredu, inovácie, ktoré by náš život skvalitňovali, v posledných dekádach chýbajú. Dopravné prostriedky sa stále pohybujú zhruba rovnako rýchlo a od umývačky riadu nepribudol v domácnostiach významný pomocník. Konzervatívny podnikateľ Peter Thiel to zhrnul poznámkou: „Sľubovali nám lietajúce autá a dostali sme 140 znakov.“ Druhá časť odkazuje na sociálnu sieť Twitter.

Vizionár, podnikateľ, manipulátor?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.