Cieľom strany bolo od začiatku zvrhnutie režimu a nastolenie boľševickej diktatúry.

V roku 1921 založili v Československu komunistickú stranu. Počtom sa stala treťou najsilnejšou v Európe. Čo je dôležitejšie, podriadila sa politickej línii presadzovanej Komunistickou internacionálou z Moskvy, a to bez ohľadu na názor členskej základne.

Ak by sme boli ešte presnejší, v Československu vznikla iba akási odnož boľševickej strany Vladimíra Lenina, ktorá rozpútala v roku 1917 revolúciu v Rusku. Podľa akceptovaných podmienok ju považovali za sekciu Komunistickej internacionály, ktorá mala urobiť v Československu presne to isté čo v Rusku. To sa napokon podarilo až v roku 1948.

Historik Juraj Benko z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave poukazuje hlavne na zahraničné súvislosti, prečo sa v Československu ujali komunisti. Radikálnosť vyplývala z povojnových pomerov, konfliktu, ktorý Európa dovtedy nezažila. Umierali vojaci na frontoch, trpelo zázemie.

Ľudia túžili po mieri a po zamedzení ďalších vojen. Boľševici prišli s tézou sveta bez konfliktov, čo malo zabezpečiť nové usporiadanie po svetovej proletárskej revolúcii. Nie div, že spolu s hlásaním myšlienky na zvrhnutie panstva boháčov našli najskôr odozvu na ubiedenom Slovensku. Iniciatíva na založenie komunistickej strany v Československu prichádza na začiatku roka 1921 práve odtiaľto.    

Rozhovor s Jurajom Benkom si vypočujte v podcaste Polemika o dejinách s Jozefom Hajkom.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.