Zvolenie prvej transgenderovej biskupky na luteránskej synode v USA vítajú ako prelomové, lebo ukazuje oslavu darov a inkluzívnosť. Kritici naopak upozorňujú na zásadnú redefiníciu kresťanstva a nové náboženstvo, ktoré je v rozpore s odkazom Martina Luthera.

„Ak sú ľudia zvedaví, prečo alebo ako si luteráni mohli zvoliť za biskupa transgenderovú osobu, pevne dúfam, že táto zvedavosť ich inšpiruje, aby si všimli všetky úžasné spôsoby, akými Boh niekedy dokáže urobiť viac, ako sme postrehli, s viacerými ľuďmi, ako sme sa čakali, a na viacerých miestach, než sme si predstavovali.“

Takto komentovala Megan Rohrerová svoje zvolenie na čelo synody Sierra Pacific, ktorá zahŕňa takmer 200 zborov v Kalifornii a Nevade. Patrí pod Evanjelickú luteránsku cirkev v Amerike (známa pod skratkou ELCA), ktorá je jedna z najväčších kresťanských denominácií v USA s vyše troma miliónmi členov. Rohrerová je tým prvá otvorene transgenderová biskupka v evanjelickej či akejkoľvek inej väčšej denominácii v USA. Voľba na virtuálnej synode však bola tesná: vyhrala len o dva hlasy.

"Je mi cťou byť povolaná na službu synode Sierra Pacific. V tomto období, keď si niektorí myslia o ’transľuďoch’ to najhoršie, luteráni opäť vyhlásili, že transgenderoví ľudia sú krásnymi Božími deťmi. Ďakujem všetkým, ktorí sa modlia za mňa a za moju rodinu, keď prijímam toto povolanie,“ neskrývala nadšenie Megan Rohrerová.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.