13. mája 2021

Súmrak instagramového kancelára

Súmrak instagramového kanceláraFoto: Kurz/FB

Čo ukazujú zverejnené esemesky medzi Kurzom a jeho najbližšími ľuďmi a rakúska lekcia, za koľko miliónov si možno zaviazať médiá. Najmä tie, ktoré vás nemajú radi.

34-ročný rakúsky kancelár, ľudovec Sebastian Kurz, prežíva pohnuté ob­dobie. Nejaký čas to vyzeralo, že mladá hviezda rakúskej po­li­ti­ky môže zostať suverénnym hegemónom medzi Bodamským a Neziderským jazerom aj celé desatročia, no v poslednom čase sa mu príliš nedarí.

Po tom, ako jeho dvojka, minister financií Gernot Blümel, bez­pre­ce­dentne ignoroval verdikt Ústavného sudu, čelí nekompetentný a ne­obľúbený Blümel odvolávaniu v Národnej rade. V utorok si odšiel Kurz vydýchnuť do Mníchova, kde dostal málo významnú „Media Prize of Freedom”, radosť mu však mainstreamoví novinári pokazili sťažovaním sa na tlak, ktorý Kurz údajne vyvíja na rakúske médiá. No a v stre­du sa mu prihodila možno najhoršia vec v jeho 18-ročnej karié­re: Korupčná prokuratúra (Korruptionsstaatsanwaltschaft), rakúska obdoba špeciálnej prokuratúry na Slovensku, obžalovala kancelára z krivej výpovede. Je obvinený z toho, že klamal vo vyšetrovacom výbore rakúskeho parlamentu o afé­re Ibiza. Za to môže ísť teoreticky na tri roky do basy.

Čo sa tu deje, čo sa to tu zlomilo? Ako sa mohol kráľ všetkých prie­s­kumov, ktorý nemá v opozícii vážneho vyzývateľa, ocitnúť v takej bezútešnej situácii?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.