AKTUALIZOVANÉ Rýchlejšia ako blesk. Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová oznámila, že prezidentka Zuzana Čaputová sa obráti na Ústavný súd ohľadom referenda o predčasných voľbách.

Ústavný súd Slovenskej republiky preskúma ústavnosť otázky v referende o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády. Uviedla to ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová, ktorá tak vyjadrením predbehla prezidentku Zuzanu Čaputovú.

„Úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi ústavnými pochybnosťami. Považujem preto za správne všetky sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok,“ deklarovala následne hlava štátu.

Prezidentka zároveň skonštatovala, že formálne náležitosti, podmienka 350 000 podpisov, splnené boli.

Hlas: Mrzí nás, že ľudia budú musieť čakať

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje právo prezidentky Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd. Stranu mrzí, že ľudia budú musieť čakať na referendum ešte ďalšie mesiace. Informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Sme presvedčení, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu. Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať,“ vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

SaS a Za ľudí budú rozhodnutie rešpektovať

Koaličná SaS rešpektuje právo prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd. Zároveň strana deklaruje, že výsledok prípadného platného referenda bude akceptovať. Uviedol to hovorca strany Ondrej Šprlák. Strana Za ľudí bude taktiež rešpektovať akékoľvek rozhodnutie ÚS.

„SaS rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa na ÚS SR v súvislosti s ústavnosťou referenda o predčasných voľbách,“ uviedla strana. Považuje tiež za dôležité, aby bolo rozhodnutie voličov v referende pre politikov záväzné a tí následne podľa neho hlasovali aj v parlamente.

„Akékoľvek bude rozhodnutie Ústavného súdu, strana Za ľudí to bude rešpektovať,“ uviedla šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Takmer 600-tisíc ľudí

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585 000 ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Viacerí predstavitelia koalície spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky.

Petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách podpísalo vyše 585-tisíc ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok 3. mája v Prezidentskom paláci. Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že svoje ďalšie kroky oznámi, keď sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá.

(tasr, jor, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.