Marek Hrivík sa odvďačuje za dôveru klubovému manažérovi výborným výkonom a štatistikami. Spolu so spoluhráčom v útoku Petrom Cehlárikom je prísľubom pre slovenskú reprezentáciu.

Švédska liga je považovaná za tretiu najlepšiu súťaž hneď po NHL a KHL. Má vynikajúcu prácu s mládežou a s rozvojom talentov, ktoré pravidelne odchádzajú za najlepším hokejom sveta do Zámoria. Medzi švédske klenoty patria kapitáni tímov, oceňovaní obrancovia či brankári. Tak ako mnohým hráčom otvára bránu k najlepšiemu hokeju, neváha ani prichýliť navrátilcov, ktorým sa hokejový sen o NHL nenaplnil. Medzi takých hráčov patrí aj slovenský útočník Marek Hrivík.

Po deviatich rokoch v nižších ligách Hrivík okúsil aj chuť NHL. Odohral však celkovo iba 24 zápasov a na súpiske New York Rangers ani Calgary Flames sa trvalo neudržal. Preto zamieril na starý kontinent. Po krátkom pôsobení v KHL ho angažoval švédsky klub Leksands IF. Ten predtým pôsobil v druhej najvyššej lige a opätovne sa mu podarilo postúpiť medzi najlepšie tímy.

Hrivík je pilierom ofenzívy

V debutovej sezóne sa stal Hrivík najproduktívnejším hráčom tímu s 30 bodmi. Viedol taktiež v počte strelených gólov a svojimi ofenzívnymi akciami burcoval tím k výhram. Liga sa napokon nedohrala pre koronakrízu. Leksands IF ukončil návrat do švédskej SHL predposledným miestom v tabuľke.

Výkony slovenského útočníka neostali nepovšimnuté. Jeho prínos ocenil generálny manažér klubu Thomas Johansson a Hrivíkovi ponúkol zmluvu na ďalšie dva roky.

„Je to výborná správa. Marek pozná klub, verí tomu, čo robíme v Leksands IF, a chce pomôcť organizácii urobiť ďalší krok vpred. V uplynulej sezóne patril k našim absolútne najlepším hráčom,“ uviedol Johansson po podpise kontraktu.

Do tejto sezóny sa švédsky klub výraznejšie ozbrojil a Hrivíkovi priviedol posily do útoku. Slováka Petra Cehlárika, ktorý zveľaďoval svoju hru pred odchodom do zámoria práve vo Švédsku, a Američana Cartera Campera. Obidvoch stihol podobný osud ako Hrivíka, po niekoľkých sezónach v AHL sa nedokázali presadiť v žiadnom tíme NHL.

Vo švédskom „azyle“ spoločne vytvorili úderné ofenzívne trio a v 16 zápasoch pomohli tímu 60 bodmi a 24 gólmi. Na čele útoku stojí Hrivík, prezývaný aj ako kráľ bodov. S piatimi gólmi a 18 asistenciami v 14 zápasoch je najproduktívnejším hráčom ligy. Nebodoval len v dvoch zápasoch. Je taktiež najvyťažovanejším útočníkom, v priemere odohrá viac ako 23 minút. V produktivite mu sekunduje Camper s 21 bodmi. Cehlárik pre zmenu patrí k najlepším strelcom ligy, súperovho brankára prekonal desaťkrát.

Pred skončením prvej polovice základnej časti Leksands figuruje na pozícii, ktorá by im umožnila zabojovať o play-off. Cesta k takému úspechu je však ešte dlhá.

Aby sa ofenzívna mašina nezadrhla

Marek Hrivík si už v úvode sezóny vyrovnal skóre v počte asistencií v SHL a do konca decembra by mal prekonať aj svoj 30-bodový zápis. Za predpokladu, že by slovenskému útočníkovi vydržala aktuálna forma, v závere sezóny by mal byť za hranicou 40 bodov. Ak by sa to podarilo, stanovil by si nový osobný rekord v produktivite. Doterajšie kariérne maximum zaznamenal na farme Rangers so 41 bodmi.

Cehlárik bude taktiež lámať svoje rekordy. Hraničný 20-bodový zápis z SHL by mal pokoriť v úvode decembra. Prvý raz v kariére má šancu absolvovať 40-bodovú sezónu. Bol by to ideálny reštart kariéry a po dvojročnom zlepšovaní vo Švédsku by mohol dostať opäť šancu v boji o NHL.

Výkonnosť slovenských hokejistov môže narušiť zápasová preťaženosť. Prvý útok Leksandsu trávi na ľade najviac času z celej ligy, trio odkorčuľuje viac ako tretinu duelu. Tak ako im časté nasadzovanie vytvára veľký priestor na pravidelné skórovanie, zároveň sa môže nepriaznivo podpísať na ich zdravotnom stave. V ohrození je predovšetkým Hrivík, ktorému zranenia neraz skrátili sezónu či ho pripravili o účasť na majstrovstvách sveta.

Priaznivé zdravie a výborná chémia medzi Hrivíkom a Cehlárikom nie je dôležitá len pre vedenie švédskeho klubu. Prínosná by mohla byť aj pre trénera slovenskej hokejovej reprezentácie Craiga Ramsayho. Zohrané útočné duo by výrazne pomohlo našej slabšej ofenzíve a mohlo by byť úspešným receptom na presilovky.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.