Vraždí Kremeľ Navaľného lekárov a pokúša sa ich presvedčiť, aby zabudli na Hippokratovu prísahu a nechávali Putinových kritikov umierať? Nedávny rozruch okolo zmiznutia Alexandra Murachovského v tajge naznačuje, že táto konšpiračná teória je nepravdepodobná. Skutočnosť je zrejme oveľa jednoduchšia.

Minister zdravotníctva Omskej oblasti Alexander Murachovskij zmizol ešte 7. mája počas poľovačky v tajge. Táto na pohľad banálna správa miestneho charakteru nakoniec vyvolala senzáciu nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. Murachovskij totiž ešte pred ministerským postom pôsobil ako vedúci lekár pohotovostnej nemocnice číslo 1 v Omsku, kam vtedy previezli ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Keďže za pol roka v danej nemocnici umreli už dvaja lekári, viacerí experti prišli s teóriami o tom, že ich likviduje Kremeľ.

Lekár, ktorý sa dostal do tajgy, aj z tajgy

Murachovskij sa popoludní 7. mája vybral na terénnej štvorkolke na lov do tajgy z poľovníckej základne Pospelovo v Boľšeukovskom okrese a už sa nevrátil. Prvý deň hľadali ministra jeho známi. Na druhý deň kontaktovali políciu a do pátracej akcie v ťažko dostupnom teréne sa zapojilo približne sto ľudí – zamestnancov ministerstva pre mimoriadne situácie, národnej gardy, poľovníckeho inšpektorátu aj dobrovoľníkov.

Príbuzných aj políciu znepokojovala najmä skutočnosť, že minister v danej oblasti poľoval pravidelne a dobre ju poznal. Dva dni po jeho zmiznutí sa úradom podarilo nájsť Murachovského terénnu štvorkolku. Podľa účastníkov pátracej akcie narazila do brezy a ostala na nej visieť. „Možno sa stalo niečo zlé,“ uviedol jeden z členov z tímu s tým, že v okolí nenašli žiadne stopy šeliem.

Deň nato sa minister sám, bez známok vážnejších zdravotných problémov, vynoril z tajgy približne 32 kilometrov od miesta, kde tri dni predtým vyrazil na poľovačku. „On nerozumie rozsahu pátracej akcie,“ uviedla pre opozičnú stanicu Dožď Murachovského manželka, keď s ním dotelefonovala. Vyhlásenie vyvolalo medzi ruskými používateľmi sociálnych sietí búrlivú diskusiu vrátane viacerých teórií o tom, čo sa skutočne stalo.

„Hríby boli očividne kvalitné, keď na nich fičí už štvrtý deň a nechápe rozsah pátracej akcie,“ uviedla jednu z obľúbených téz pod tweetom stanice Dožď používateľka s nickom Lana Koroleva. „Tri dni chľastal ako jeleň a teraz vôbec netuší, kde je,“ pridal sa iný používateľ. „Keď hríby pomiešaš s domácou, rozsah sa skutočne ťažko chápe. Aj vzdialenosť…“ súhlasil s nimi muž s prezývkou Andrej.

Mnohí Rusi tiež oblastného ministra poľutovali, že už nemá žiadne súkromie, nemôže si ani oddýchnuť od ženy v lese, prípadne vybehnúť za frajerkou. Viacerí sa však s rôznym stupňom serióznosti a irónie vyjadrili aj k skorším vyhláseniam o tom, že Murachovského ako nepohodlného svedka takýmto spôsobom počas poľovačky odstránil Kremeľ.

„Nech sa poďakuje, že si ho všimli na internete. Inak by ho už v močiari jedli žaby. Keď uvideli reakciu, rozhodli sa ho nezabiť,“ napísala užívateľka Alla9722. „Murachovskij si prečíta noviny a zbledne, zistí, že ušiel z pazúrov Putina,“ reagoval s dávkou irónie iný.

Záhadné úmrtia a zmiznutia lekárov Omskej nemocnice

Krátko po Murachovského zmiznutí niektoré ruské médiá pripomenuli, že ide už o štvrtú zvláštnu udalosť, ktorá sa za krátky čas stala s lekárom nemocnice, kde sa po otrave nervovoparalytickou látkou novičok liečil Navaľnyj.

Dvaja zástupcovia Murachovského už v nemocnici nerobia. Anatolij Kaliničenko sa o opozičníka staral počas jeho hospitalizácie a v októbri minulého roka podal výpoveď. Lekár Sergej Maksimišin zomrel vo februári tohto roku vo veku 55 rokov na infarkt. O mesiac nato umrel aj lekár Rustam Agišev. Príčinou jeho smrti boli podľa úradov následky mŕtvice, ktorú utrpel v decembri 2020.

Viacerí, najmä zahraniční experti a novinári, dospeli v tejto súvislosti k záveru, že lekári neumreli prirodzenou cestou, ale zlikvidoval ich Kremeľ. „Keď za posledné mesiace umreli dvaja lekári z Navaľného nemocnice v Omsku, tretí zmizol. Signál FSB pre ruskú verejnosť je jasný: Nemiešajte sa do našich záležitostí, lebo inak…,“ napísal pôvodne na twitteri Andreas Umland zo Štokholmského centra pre východoeurópske štúdiá.

Keď sa lekár o tri dni neskôr objavil, Umland vyhlásil, že išlo pravdepodobne o operáciu s cieľom okrem iného zosmiešniť komentátorov. „Aj tak, dvaja Navaľného lekári z Omsku zostávajú nateraz mŕtvi,“ dodal.  

Moskovská korešpondentka portálu Politico Eva Hartogová poukázala na titulok stanice Dožď: „Bývalý vedúci lekár nemocnice v Omsku, kde liečili Navaľného, zmizol. Dvaja lekári z nemocnice nedávno umreli.“ Hartogovej stále chýbajú odpovede na otázku, ktorá má podľa nej miliónovú hodnotu.

K Navaľnému nemali prístup

Ako však s odkazom na dobre informované zdroje upozornil ruský opozičný portál Meduza, problémom tejto konšpiračnej teórie je najmä skutočnosť, že ani Maksimišin, ani Agišev sa na liečení Navaľného nijako nepodieľali. „Agišev pracoval na inom oddelení, nebol na jednotke intenzívnej starostlivosti. Maksimišin bol od začiatku do konca leta veľmi chorý a nepracoval,“ povedal pre portál nemenovaný lekár z nemocnice s tým, že hoci sa pri Navaľnom pohybovalo množstvo lekárov, práve títo dvaja s ním nemali nič spoločné.

Navaľnyj bol od 22. augusta 2020 hospitalizovaný v nemocnici v Berlíne, keď mu dva dni predtým prišlo zle počas letu z Tomska do Moskvy. Lietadlo núdzovo pristálo práve v Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. Analýzy urobené po prevoze do Nemecka, kde sa liečil niekoľko týždňov, ukázali, že bol otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.