15. mája 2021

Pestún Matúš Ježo: Toľkí obhajujeme rodinu a život, a v detských domovoch je štyritisíc Božích darov

Pestún Matúš Ježo: Toľkí obhajujeme rodinu a život, a v detských domovoch je štyritisíc Božích darovFoto: Matúš Zajac

Spolu s manželkou Ľudkou vychovávajú dve vlastné deti – Šimona a Adelku a nedávno si domov priniesli malú Dianku. Spoznali sme sa pred niekoľkými rokmi počas práce v TV Lux. Pamätám si, ako sme raz robili na nejakej grafike a pritom sa rozprávali o živote, keď mi povedal, že by chcel byť náhradným rodičom. Túžil po práci, ktorá má vyšší cieľ. A čo je viac, ako niekomu zmeniť život a otvoriť mu dvere k lepšej budúcnosti? 

O pár rokov neskôr som s pohnutím a hrdosťou sledovala jeho vystúpenie na konferencii TEDxBratislavaWomen. V tom čase už bol profirodičom a dnes je z neho pestún. O tom, ako sa celý jeho príbeh vyvíjal, čomu všetkému musel čeliť, čo ho poháňa vpred, sme hovorili s Matúšom Ježom. Veľmi spontánne sa k nám pripojila aj Matúšova manželka Ľudka.

Matúš, pochádzate z rodiny s desiatimi deťmi. Ako to u vás doma vyzeralo?

Bola to riadna divočina. Stále veľa hluku, ale aj života. S bratmi a sestrami sme sa často hádali, stále sme niečo riešili. Nechápem, ako to moji rodičia zvládli. (Úsmev.) No podarilo sa im to a majú môj veľký obdiv. Neschvaľujem všetky ich výchovné metódy, no pri toľkých deťoch to asi bolo nutné. Otec bol na nás veľmi prísny, no keď mám teraz vlastné deti, už sa mu veľmi nečudujem. Myslím si, že to robil najlepšie, ako vedel. Moja mama je veľmi pokojná povaha. Nepostrehol som, že by jej výchova toľkých detí robila problém. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.