Spokojne môžeme povedať, že Javorský, Konc, Gabaj a Borovský sú naši hrdinovia z čias normalizácie na Slovensku. To, že ich ocenil poľský prezident Andrzej Duda vysokým štátnym vyznamenaním, má veľký význam pre oba naše národy.

Každý rok, 1. augusta o 17. hodine vo Varšave i v mnohých mestách Poľska sa na jednu minútu zastaví doprava, ľudia zostanú v tichosti stáť, počuť len sirény, trúbenie aut a hlas zvonov. Takto si Poliaci pripomínajú Varšavské povstanie, ktoré vypuklo 1. augusta 1944 o 17. hodine, trvalo 63 dní, zomrelo v ňom 200-tisíc ľudí, najmä mladí ľudia a inteligencia. 700-tisíc ľudí bolo vyhnaných z mesta a Varšava bola Nemcami zrovnaná so zemou. Takto si každý rok Poliaci pripomínajú svoj odpor, obete i obrovskú vôľu a vypätie, ktorým bola Varšava znovu vybudovaná. Takto si hrdý národ pripomína svoje dejiny a odovzdáva ich odkaz z generácie na generáciu.

Tento rok si Poľsko na svoj štátny sviatok 3. mája pripomenulo 230. výročie Ústavy z 3. mája, kedy Poľsko ako druhý štát na svete a prvý v Európe prijalo modernú ústavu. Pre Slovensko bolo veľkým vyznamenaním, že k tomuto dňu poľský prezident Andrzej Duda udelil štátne vyznamenanie siedmym osobnostiam zo Slovenska. Kvôli pandemickým opatreniam ich poľský veľvyslanec na Slovensku, pán Krzysztof Strzalka, odovzdal postupne. Vyznamenanie dostal in memoriam aj Silvester Krčméry, ktorý spolu so svojím súputníkom Vladimírom Juklom – ktorý poľské štátne vyznamenanie dostal v roku 2009, nám všetkým otvárali kresťanské dvere k slobodnému Poľsku. Vyznamenanie dostal tiež 93-ročný Juraj Kubánek, legendárny choreograf a tanečník, ktorý má celoživotné zásluhy na budovaní slovensko-poľských kultúrnych vzťahov na poli folkloristiky.

Rád by som sa ale na tomto mieste zastavil pri ďalších štyroch vyznamenaných laureátoch, ktorých spája spoločný príbeh: pašovanie slovenskej náboženskej literatúry v časoch komunizmu z Poľska na Slovensko.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.