Niekdajšia členka strany Spolu a exposlankyňa Simona Petrík vstupuje do Progresívneho Slovenska. Pre svoje rozhodnutie má vraj jeden politický a jeden ideologický dôvod. Minimálne pri tom druhom vysvetlenie značne pokrivkáva.

Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko získala v krátkom čase ďalšiu posilu z konkurenčného politického subjektu. Po Tomášovi Valášekovi, ktorý opustil koaličnú stranu Za ľudí, jej rady rozširuje aj Simona Petrík, ktorá predtým figurovala v strane Spolu.

Ako pri tejto príležitosti uviedla šéfka PS Irena Bihariová, s Petrík zdieľajú spoločné liberálne hodnoty a témy, ktorým sa venuje, sú jej strane blízke. V tomto kontexte skloňuje najmä rodinnú politiku a rodovú rovnosť.

„Je to mimoriadne aktívna a kreatívna žena, ktorá nemá problém jasne a bez servítky artikulovať svoje myšlienky. Ako poslankyňa NR SR stála za iniciatívou ‚Vezmite svoje dieťa do práce‘ potom, čo ju odmietli pustiť do pléna Národnej rady s polročnou dcérou,“ pokračuje Bihariová.

Prístup matiek s malými deťmi do parlamentu však fungoval aj predtým, no mal svoj jasný systém bez zbytočnej medializácie. „Už za druhej Dzurindovej vlády (2002 – 2006) si detský kútik vybavila aj poslankyňa SDKÚ Petra Masácová. Národnú radu vtedy viedol Hrušovský (KDH),“ píšu o jednom z precedensov Aktuality.

Spolu vraj malo bližšie k OĽaNO ako PS

Sama posila o svojom kroku tvrdí, že ju motivovali predovšetkým dva dôvody. Prvý bol politický, kedy sa nestotožnila s rozhodnutím vedenia strany stopnúť rokovania s hnutím PS. „Vždy som považovala PS za nášho najbližšieho spojenca a nemyslím to ako klišé, ale naozaj a úprimne,“ konštatuje Petrík.

Druhým ideologickým dôvodom je podľa nej skutočnosť, že strana sa zo zelenej a liberálnej pretransformovala skôr na stredovú občiansku demokraciu. „Tu sa vo mne ozýva 100-percentná liberálka, ktorou som vždy bola, a nechcela by som sa jedného dňa zobudiť a zistiť, že som členkou strany, ktorá má bližšie k Za ľudí či OĽaNO, ako k Progresívnemu Slovensku,“ dodáva.

Niečo tu nesedí

Paradoxné na tejto interpretácii o večnej liberálke je, že úvod jej politickej dráhy sa spája so stranou Sieť, ktorú tvorili viacerí konzervatívni odídenci z Kresťanskodemokratického hnutia na čele s jej šéfom Radoslavom Procházkom. Menovaný politik ešte pred spojením sa s Petrík napríklad vyzýval na účasť na Národnom pochode za život. Jeho agenda bola teda presne opačná.

„Idem naň preto, že deti, ktoré sa ešte nestihli narodiť, nemajú svoj hlas a potrebujú, aby v ich mene nemlčali tí, ktorí hovoriť môžu,“ povedal Procházka v roku 2013 v propagačnom videu k pochodu. V roku 2008 Procházka rovnako tvrdil, že ochrana nenarodených detí je na Slovensku nižšia ako ochrana psa či morského prasaťa.

Sieť však v roku 2016 dosahovala v prieskumoch volebných preferencií aj 16 percent. Strana Spolu, z ktorej Petrík odchádza a ktorú dnes považuje za nedostatočne liberálnu, sa pohybuje na úrovni jedného percenta.

Politická turistka

Petrík je jednou z hlavných bojovníčok za prístup žien k potratom a vôbec v rámci kultúrnych tém jej hlas počuť. Keď sa mala v roku 2019 sprísňovať interrupčná legislatíva aj zákazom reklamy na potraty, argumentovala, že takáto propagácia potratov u nás neexistuje. Nehovorila pritom pravdu, cez vyhľadávač Google bola takáto reklama bežne dostupná.

Vlani sa pre zmenu zviditeľnila tým, že obhajovala netradičné fotografie fínskej premiérky Sanny Marinovej, na ktorých štátnička vystupovala bez podprsenky. Kritici toho času vraveli, že to nezodpovedá váhe jej funkcie. Petrík vtedy v rámci svojho facebookového príspevku vyzývala na „búranie škodlivých stereotypov“.

Simona Petrík sa tak za 5 rokov objaví už v tretej strane. Ako sme uviedli, do politiky vstúpila na kandidátke strany Sieť Radoslava Procházku. Následne prestúpila do Spolu Miroslava Beblavého a dnes si oblieka tričko Progresívneho Slovenska.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.