V tisíckach kostolov a katedrál na Britských ostrovoch zrejme príde k odstraňovaniu pamätníkov a diel, ktoré odkazujú na epochu otroctva a kolonializmu. Anglikánska cirkev, ktorá sa v minulosti blysla viacerými kontroverznými vyhláseniami v kultúrnej vojne, hovorí o kresťanskej povinnosti.

Anglikánska cirkev plánuje preskúmať tisíce pamätníkov v kostoloch a katedrálach po celej krajine, ktoré obsahujú historické odkazy na obdobie otroctva a kolonializmu. Podľa denníka Guardian sa očakáva, že niektoré z nich budú odstránené.

Pokyny, ktoré kopírujú ducha amerického rasového hnutia Black Lives Matter, majú byť publikované tento týždeň. Týkajú sa 12 500 farností a 42 katedrál. O spornom historickom dedičstve a metódach, ako s ním naložiť, sa ich zástupcovia majú poradiť s miestnymi komunitami.

Medzi kroky, ktoré je možné podniknúť, patrí nielen odstránenie, premiestnenie alebo úprava historických tabuliek a pamätníkov, ale aj doplnenie kontextových informácií. V niektorých prípadoch pritom nemusí dôjsť k nijakej zmene.

Vraj je to kresťanská povinnosť

S úpravou dejín sa už na niektorých miestach začalo. Bristolská katedrála odstránila okno zasvätené otrokárovi Edwardovi Colstonovi, Kostol sv. Margaréty v Rottingdeane odstránil zo svojho cintorína dva náhrobné kamene, ktoré obsahovali rasové nadávky a Kostol sv. Petra v Dorchesteri zakryl tabuľu pripomínajúcu plantážnika Johna Gordona.

Becky Clarková, riaditeľka anglikánskej cirkvi pre oblasť budov, kostolov a katedrál, ktorá pokyny vypracovala, tvrdí, že nejde o politiku: „História rasizmu a otroctva je nepopierateľná, rovnako ako skutočnosť, že rasizmus a dedičstvo otroctva sú stále súčasťou života mnohých ľudí. Odpovedať na to správnym spôsobom je kresťanská povinnosť.“

Kontroverzie v minulosti

Boj proti rasizmu zaodetý v progresívnom háve však nie je v tomto náboženskom spoločenstve ničím novým. Práve naopak, plynulo nadväzuje na predošlé vyhlásenia viacerých kľúčových predstaviteľov anglikánskej cirkvi, v rámci ktorej nedávno prišlo aj k založeniu protirasistickej pracovnej skupiny.

Za všetkých možno spomenúť jej samotnú hlavu, arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. „Mám belošskú výhodu. Vzdelanostnú výhodu. Heterosexuálnu výhodu. Mužskú výhodu… nehanbím sa za to, že ich mám. Hanbím sa, že som nevedel, že ich mám,“ vyhlásil arcibiskup vlani. Podľa jeho názoru je aj súčasná anglikánska cirkev hlboko a inštitucionálne rasistická.

Zahanbiť sa nenechal ani jej druhý najvyšší predstaviteľ, arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell. Ten v roku 2020 vyhlásil, že Ježiš bol černoch a podporoval by protesty Black Lives Matter. „Vedenie anglikánskej cirkvi je príliš biele, a dúfam, že pod mojím dozorom sa to zmení,“ uviedol s tým, že jeho uvedenie do funkcie je trápne, lebo vystriedal černocha.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.