Ministerstvo kultúry od pondelka spustilo dotačný program zameraný na technické a podporné profesie v kultúre. Pre doterajší nízky záujem výzvu dupľuje. Problémom môže byť informovanosť.

Ministerstvo kultúry spustilo na začiatku týždňa program na pomoc kultúre a kreatívnemu priemyslu. Jedným z hlavných cieľom výzvy je zmierniť dopady pandémie podporných a technických profesií kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

Má ísť napríklad o osvetľovačov, zvukárov, stavačov pódií a ďalších technických a podporných profesií. „Týmto ľuďom bude vyplatená jednorazová podpora v maximálnej výške 3 780 eur za obdobie od marca do septembra“, ozrejmila na tlačovej konferencii ministerka kultúry Natália Milanová.

Žiadosti o dotácie je možné podávať do 2. decembra. Žiadatelia by ich mali dostať do konca roka, samozrejme, ak splnia predpísané podmienky.

Peňazí má byť dosť

Milanová vraví, že peňazí je dosť: „Ministerstvo kultúry má dobré správy. Vyrokovali sme s ministerstvom financií pre kultúru toľko peňazí, koľko budeme potrebovať. Ako podklad nám poslúžil náš formulár o kultúrnom a kreatívnom priemysle.“ Denník Štandard sa snažil od ministerstva kultúry zistiť, s akým objemom sa počíta, z čoho by vyplynulo, koľkým žiadateľom si trúfa pomôcť. Odpoveď z ministerstva neprišla.

Dnes ministerka opäť vyzvala na prihlásenie sa do tejto výzvy, keďže po štyroch dňoch je podľa nej žiadostí veľmi málo.

Komu je určená táto pomoc? Mieri na tých, čo nemohli žiadať o pomoc z ministerstva práce. Tam v rámci programu Prvá pomoc mali napríklad živnostníci príležitosť uchádzať sa o príspevok na základe poklesu tržieb.  

V prípade schémy z ministerstva kultúry príjem žiadateľa nemôže prekročiť za kalendárny mesiac, v ktorom si chcú uplatniť dotáciu, 540 eur. Zároveň musí byť žiadateľ zapísaný v evidencii iných profesionálov v kultúre alebo aspoň ku dňu podania žiadosti musí podať žiadosť o zápis do evidencie. Nesmie byť poberateľom dávky v nezamestnanosti za kalendárny mesiac, za ktorý si chce uplatniť dotáciu, a nebol žiadateľom o finančnú pomoc v rámci Mimoriadnej výzvy č. 1 Fond na podporu umenia a Mimoriadnej výzvy č. 2 Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Pomoc nie pre každého

Pomoc je určená hlavne pre tých, ktorí prišli o svoje príjmy od marca do septembra. Ale napriek tomu nie každý si túto pomoc môže uplatniť. „Som zamestnanec štátnej správy a aj napriek nižšej mzde, som o takú výraznú čiastku neprišiel. Samozrejme, okrem divadla mávam aj súkromné aktivity, ktoré mi pre koronu padli, ale príjem z divadla mi ostal, preto sa nemôžem uchádzať o túto dotáciu,“ uvádza zamestnanec Divadla Nová scéna.

Dôležitá je informovanosť. „O tejto dotácii som doteraz nepočul, ale som rád, že sa niečo začalo diať. Doteraz sme nemali nárok na žiaden príspevok, takže ma teší, že sa začali zaujímať aj o technické profesie v kultúre, ako je tá moja. Určite o pomoc zažiadam,“ prezradil to živnostník Lukáš, ktorý pre dopady epidémie stratil prácu na niekoľko mesiacov.

Začnú sa vyplácať aj štipendiá

Rezort kultúry priebežne podporuje aj umelcov. Jednou z foriem podpory sú štipendiá, na ktoré je určených 9,5 milióna eur. Tieto štipendiá by sa mali vyplácať v decembri.

Odborné komisie doteraz posúdili 11 zo 14 podprogramov mimoriadnej výzvy. Do neposúdených podprogramov zatiaľ patrí hudba, vizuálne umenie a divadlo. Tieto podprogramy vyhodnotí Fond na podporu umenia do 4. decembra.

V rámci druhej mimoriadnej výzvy fond zaznamenal 4 176 žiadostí. Najväčšia časť patrí podprogramu Tvorba hudobného diela, a to 1 872 žiadostí.

Niektoré žiadosti musel fond vyradiť, a to hlavne z dôvodu, že žiadosti boli podané po termíne alebo nesplnili všetky podmienky registrácie.

Podľa herca Juraja Baču štipendijný program problém ľudí v oblasti kultúry nerieši. „Keď deväť a pol milióna rozdelíme medzi povedzme 30-tisíc, tak z toho vyjde 300 eur za pol roka nečinnosti. Toto nie je pomoc, z toho zaplatíme maximálne mesačné odvody.“

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.