Európska únia a India obnovujú rokovania o obchodnej dohode. Kým v strednej Európe sústreďujeme pozornosť na Rusko, skutočná hrozba rastie ďalej na východe. Čína rýchlo posilňuje svoju ekonomickú pozíciu v rôznych častiach sveta. Budovanie ekonomických spojenectiev môže byť zo strany Európy dobrou odpoveďou.

Európska únia a India plánujú obnoviť rokovania o obchodnej dohode. Predchádzajúce rozhovory stroskotali v roku 2013 po nezhodách v oblasti ciel a pohybu osôb. Motiváciou na obnovené rokovania sú zrejme obavy z posilňovania Číny a jej štátneho kapitalizmu, hoci oficiálne vyjadrenia odmietajú, že by spolupráca bola namierená proti tejto ázijskej veľmoci. V pláne je tiež obchodná dohoda medzi Indiou a Spojeným kráľovstvom.

India je pre Európanov vzdialená krajina. No vzdialenosť by nemala byť prekážkou vnímania globálnej dôležitosti. India je druhý najľudnatejší štát sveta a piata najväčšia ekonomika s hrubým domácim produktom porovnateľným so Spojeným kráľovstvom. Pre Indov je Európska únia druhým najväčším exportným územím po Spojených štátoch, vyváža sem zhruba trikrát viac než do susednej Číny.

Téma obchodnej dohody s Indiou je dobrou príležitosťou zamyslieť sa nad ekonomickou geopolitikou. Hoci v poslednom období sa stredná Európa stáva až posadnutá témou Ruska, nezaškodilo by občas vymeniť mapu za glóbus a pozrieť sa na situáciu z inej perspektívy. Globálne ťažisko sa totiž posúva výrazne viac na východ, ako sme si zvykli uvažovať. Na začiatok je vhodné uvedomiť si aspoň populačné proporcie jednotlivých hráčov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.