7. mája 2021

Preč s kráľom hazardu

Preč s kráľom hazarduAnton Chromík. Foto: Michal Svítok/TASR

Riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Andrišin zavádza a chráni záujmy hazardu. Jeho tvrdenia vyvracajú skúsenosti z Viedne, Budapešti aj Brna. A tiež skúsenosti z viacerých miest na Slovensku. Anton Chromík reaguje na rozhovor, ktorý vyšiel pred pár dňami na stránke Štandardu.

Keď Smer prijímal nový zákon o hazardných hrách, šepol mi jeden opozičný poslanec, že sa pripravuje „trafika“ pre štátneho tajomníka Kuruca. A po vzniku Úradu pre reguláciu hazardných hier sa ukázalo, že mal celkom dobré informácie. Bol to zákon, ktorý mal závažné dopady, s ktorými sa budeme boriť desaťročia, umožnil oveľa dlhšie licencie kasínam a herniam, zrušil štátny monopol na internetové hazardné hry, prihral ročne stávkovým kanceláriám niekoľko desiatok miliónov eur zmenou výpočtu odvodov a „skutočne antikorupčne“ skoncentroval skoro všetku kontrolnú moc do rúk úradu, ktorý sa stal „kráľom hazardu“.

Prvý generálny riaditeľ Kuruc sa neohrial vo svojej funkcii dlho. Prišla nová vláda a zmena zákona, ktorá umožnila zvolenie nového generálneho riaditeľa, ktorým sa stal Peter Andrišin.

Problém to však nerieši a nič to nemení na našom postoji, že úrad treba zrušiť. Minister financií a vláda nesie politickú zodpovednosť, ale v skutočnosti rozhoduje úradník. To nikdy nerobí dobrotu. Bolo by naivné očakávať od úradníka, aby sa vzdal svojej moci. Nestačí výmena úradníka, musíme zmeniť paradigmu. Z nastavenia „za hazard“ na nastavenie „proti hazardu“. Z „podpory hazardu“ na „ochranu pred hazardom“. Rovnako ako pri drogách, rovnako ako pri cigaretách. A to sa pri tomto úrade nemôže podariť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.