Sloboda slova je jedným zo základných pilierov našej spoločnosti, a predsa dostáva čoraz užšie mantinely. V susednej Českej republike sú rôzne excesy, novodobá cenzúra či snahy o obmedzovanie slobody predmetom živých diskusií.

Koncom apríla prešiel dolnou komorou českého parlamentu návrh zákona, ktorý by postihoval vymazávanie príspevkov na sociálnych sieťach. Teraz ho čaká posúdenie v ústavnoprávnom výbore českej snemovne. Nový trestný čin s názvom „porušovanie slobody prejavu“ by sa týkal sociálnych sietí s viac ako 100-tisíc používateľmi.

Trestné by bolo úmyselné odstránenie alebo iné zneprístupnenie príspevku týkajúceho sa otázok verejného záujmu. Takýto príspevok by však nesmel byť v rozpore s trestnoprávnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami alebo s dobrými mravmi.

U západných susedov sa pár dní dozadu uskutočnila online diskusia pod taktovkou organizácie Spoločnosť pre obranu slobody prejavu (SOSP). O slobode slova diskutovali zakladatelia organizácie Daniel Vávra a Vlastimil Veselý, člen správnej rady Marian Kechlibar a prevádzková manažérka Gabriela Sedláčková.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.