Niektorí experti v Rusku predpovedajú, že prezident Vladimír Putin opustí svoje kreslo ešte pred rokom 2024, teda pred nadchádzajúcimi voľbami. Asi by ich názor bol presvedčivejší, keby len nedávno úplne tie isté osoby rovnako sebavedomo netvrdili, že Putin pri moci zotrvá aj šestnásť nasledujúcich rokov.

Keď v januári tohto roku Putin predstavil návrh ústavných zmien, celá komunita odborníkov si bola v podstate istá, že jeho jediným cieľom je maximálne predĺženie vlastných prezidentských právomocí. Teraz sa šíri iná verzia: Tamto bola len „špeciálna operácia“, zameraná na maskovanie Putinových skutočných úmyslov, aby prezident čo najdlhšie nevyzeral ako „chromá kačica“. Ide o odkaz na „lame duck“, ako v USA nazývajú prezidenta, ktorého funkčné obdobie sa blíži ku koncu.

Nuž, hlasovanie o ústavných novelách a ich predchádzajúca propagácia boli polroka v strede politického života Ruska. Vyzeralo to závažne, určite to bolo nákladné, plus  sa to všetko uskutočnilo v podmienkach pandémie, za čo Putin čelil kritike. Na špeciálnu operáciu s cieľom „maskovať“ skutočné ciele prezidenta, je to príliš.    

V novelizovanej ústave sa inak javili dva orgány, ktoré predtým existovali iba ako poradné: štátna a bezpečnostná rada. Veľa bolo povedané o tom, že dostanú rozsiahle právomoci, aby Putin - aj keby prípadne opustil úrad prezidenta - mohol mať všetko a všetkých pod kontrolou na čele jednej z nich. Ale nič podobné sa nestalo.  V týchto orgánoch nedochádza ku koncentrácii moci. Nič porovnateľné s úradom prezidenta.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.