Blíži sa Deň Európy, namiesto pátosu ponúkame príbeh muža, ktorý chcel viesť Európsku komisiu a dnes vedie Európsku ľudovú stranu. Teda rodinu, ako si hovoria, ktorá by mala byť dedičom odkazu zakladateľov európskej integrácie po vojne, ale namiesto toho plávajú s prúdom a blúdia. Ako Manfred Weber. Píše Martin Leidenfrost.

Napísať profil Manfreda Webera je nevďačnou úlohou. Bavorsko-európsky politik, o ktorom väčšina Európanov asi nikdy nepočula, mal v roku 2019 našliapnuté na funkciu predsedu Európskej komisie, vlastne mal mať podľa predvolebnej dohody na tento post nárok, premiéri a prezidenti členských krajín ho ale odhodili ako mokrú handru a vytiahli z klobúka človeka, ktorý vtedy ani nepôsobil v európskej politike. Predsedníčkou komisie sa stala Ursula von der Leyenová.

Bolo to prvýkrát, čo sa Bavor mal stať šéfom Európy. Predstava, že dedinčan z Dolného Bavorska prevezme vedenie mocenského aparátu v Bruseli, musela v Slobodnom štáte Bavorsko so svojim silným regionálnym nacionalizmom vyvolať ošiaľ, povedal by niekto. Namiesto toho sa vyšplhal volebný zisk Weberovej CSU v európskych voľbách napokon o 0,2 percenta. Plus 0,2 percenta, taký bol Weberov efekt v domácom Bavorsku. Človek so sebaúctou by sa zastrelil, Weber sa ale odmlčal a vrátil sa pokojne do Európskeho parlamentu, kde odvtedy vykonáva funkciu predsedu najväčšej frakcie, Európskej ľudovej strany EPP.

Až polroka po tom ponížení priznal dnes 48-ročný Weber v rozhovore s nemeckým denníkom Die Welt, že prvé dva mesiace po jeho potupe boli pre neho ťažké: „Potreboval som leto, aby som sa znova našiel, rodina mi bola oporou.“ Obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a maďarského premiéra Viktora Orbána, že spolu „spôsobili vážne škody na európskej demokracii“. Odvážne vytrúbil, že mieni „bojovať“ za model spitzenkandidátov, podľa ktorého sa volebný líder víťaznej európskej frakcie stane predsedom Európskej komisie. Znelo to ako hrozba. Zo skúsenosti sa vie, že vždy keď Manfred Weber za niečo bojuje, nič z toho nebude.

Najnovšie autorské články