Dva javy, za ktorými vidím jeden spoločný motív: Prekričať pocit hanby. Ten prvý sa týka Merkelovej komentára k Indii, druhý rasizmu v Spojených štátoch.

Začnime v Európe. Kancelárka Angela Merkelová nedávno na verejnej diskusii okrem iného hovorila o otázke bezpečnosti globálnych výrobných reťazcov a ako príklad uviedla, že nemáme istotu, že India bude v čase koronavírusovej krízy plniť dodávky liekov. Merkelová povedala: „Samozrejme, že to, že sme vôbec dovolili, aby sa India stala tak veľkým farmaceutickým výrobcom, bolo v očakávaní, že to budú dodržiavať. Ak sa to nedeje, budeme to musieť nanovo zvážiť.“

My sme to dovolili? Niečo divné tú vystrkuje rohy.

India, ktorej obyvateľstvo bolo doteraz voči covidu odolné, prechádza práve veľmi ťažkou ​​vlnou infekcie. Lekárom umierajú pacienti pred očami napríklad aj kvôli nedostatku kyslíkových fliaš. Krajina, ktorá je okrem iného hlavným dodávateľom vakcíny AstraZeneca pre rozvojový svet, v marci logicky rozhodla, že jej farmaceutická produkcia pôjde teraz prednostne domov. Tak ako Európa obmedzuje vývoz vakcín.

Slová Merkelovej sa pochopiteľne doniesli do Indie a nebudú len tak zabudnuté. Nanovo vykresľujú spektrum európskeho prístupu k svetu. Európa má najradšej krajiny, kam môžu jej humanitárni pracovníci prinášať rozvojovú pomoc. Tiež keď sa migranti z tohto sveta objavia na európskych hraniciach, súcití s ​​nimi. Ale beda, akonáhle sa nejaká krajina vzchopí a všeličo dokáže už sama. To si na ňu Európa začne dávať pozor.

A ako si Indovia mohli všimnúť, najlepšie obídu asertívne mocnosti, ktoré sa neboja Európe odkázať, že od nich môže tiež dostať po papuli. To potom Európa našľapuje opatrne, aby neprovokovala. Takto „sme dovolili“, že Rusko v Európe zabíja svojich ľudí a vyhadzuje sklady do povetria, ale o žiadnej nutnosti niečo „nanovo zvážiť“ z Berlína alebo Bruselu nepočujeme.

Ešte horšie si počína prezident Joe Biden, ktorý vo februári zablokoval vývoz surovín na výrobu vakcín do Indie a voči jej prosbám je úplne hluchý. Výsledok? Indii ponúkla pomoc Čína, americký geopolitický súper. To je oveľa zaslepenejšia zahraničná politika než za Trumpa a tí Američania, ktorí ho za ňu kritizovali, dnes mlčia. Nezaujíma ich to, bola to len domáca, stranícka obsesia.

Je tu aj druhý moment s prekričaním hanby, odohral sa v Amerike.

Asi ste už čítali o tom, ako pred dvomi týždňami policajt v Columbuse v štáte Ohio zastrelil pätnásťročnú Ma’Khiu Bryantovú. A ako z toho obvyklí agitátori urobili ďalší prípad rasistickej policajnej svojvôle. Hoci vedeli, že policajt, ​​privolaný samými účastníkmi potýčky, dievča zastrelil vo chvíli, keď sa zaháňalo veľkým kuchynským nožom proti inej dievčine, ktorú držala pritlačenú chrbtom k autu. Ukazoval to záber z policajtovej kamery. Buď to ignorovali a vychádzali z tvrdení dievčininej tety, ktorá na mieste vôbec nebola, alebo to písali v duchu, že bitky nožom sú predsa medzi tínedžermi normálne a biely policajt sa do nich nemá pliesť.

Mám hypotézu, odkiaľ sa toto šialenstvo berie.

Nie z roznieteného rasového napätia. Je to kompenzačná reakcia na pocit hanby a zúfalstva. Pretože to, čo incident (vrátane ďalších kamerových záznamov) odhalil, je strašné. Dievča žilo v pestúnskej rodine, napriek tomu bol pri incidente prítomný jej otec. Namiesto toho, aby sa dievčatá, ktoré zápasili ako klbko zmijí, tento dospelý muž snažil upokojiť, kopal do jednej z nich ležiacej na zemi. Z kopania ho vytrhli až výstrely, načo okamžite obvinil policajta: „Zabili ste moje dievčatko!“ Všetci tí aktivisti si nejako musia uvedomovať, že tento rodinný rozvrat, bezohľadnosť, neúcta k životu, ustavičné klamstvá a agresia sú všednou realitou časti černošského obyvateľstva v USA. Aj ten najväčší radikál v hĺbke duše vie, že je to hrozné, že toto nie je dôstojný život.

Čo s tým, to nevedia. A tak to potrebujú na niekoho zviesť, a keď to nejde, poprieť, prekričať, čokoľvek. Len sa nepozrieť realite do očí.

Text vyšiel pôvodne na českom portáli Echo24.cz. Vychádza so súhlasom redakcie.Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.