Nápad Igora Matoviča zdvihnúť daň z pridanej hodnoty za účelom pomoci rodinám sa nestretáva s pochopením. Proti sú nielen koaliční partneri, ale aj odborníci.

Expremiér Igor Matovič v kresle ministra financií sľubuje radikálne zvýšenie rodinných prídavkov na deti. Tým chce podľa vlastných slov dosiahnuť vyššiu pôrodnosť a v budúcnosti udržateľnosť dôchodkového systému, keďže slovenská populácie starne a rodí sa málo detí.

Konkrétne kroky, ktoré chce Matovič v tomto smere urobiť, zatiaľ nikto nepozná a nie je ani jasné, akých skupín obyvateľstva by sa malo opatrenie týkať. Šéf štátnej pokladnice sa však na Facebooku už jasne vyjadril, že chce výdavky na tento účel platiť zo zvyšovania DPH. Podľa informácií z vnútra koalície by malo ísť o zvýšenie zo súčasných 20 na 25 percent.

Matovič však túto verziu poprel a ukázal na prstom na Richarda Sulíka. „Nikdy som to nepovedal, ale náš koaličný partner to pustil do obehu, lebo potreboval zrejme. Neviem, čo tým chcel dosiahnuť," uviedol v stredu Matovič.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.