4. mája 2021

Fínsku exministerku, ktorá citovala Bibliu, obžalovali za výroky proti gayom. Hrozia jej dva roky basy

Fínsku exministerku, ktorá citovala Bibliu, obžalovali za výroky proti gayom. Hrozia jej dva roky basyPäivi Räsänenová: Foto: YouTube

Fínskej exministerke vnútra a jednej z najznámejších kresťanských političiek krajiny tisícich jazier Päivi Räsänenovej hrozia dva roky za mrežami. Zavarili jej tri vyjadrenia na adresu homosexuálov, ktorými sa údajne dopustila podnecovania nenávisti. Mimo iného tvrdila, že ich orientácia je poruchou psychosociálneho vývoja. Aj pod hrozbou väzenia sa ospravedlniť nemieni a za svojím presvedčením si stojí.

Kritika LGBT skupín je v západnom svete častokrát chôdzou po mínovom poli. V lepšom prípade za ňu hrozí spoločenská ostrakizácia, v horšom vyhadzov zo zamestnania a najvyšším trestom sa stáva odňatie slobody, ktorú v niektorých európskych legislatívach nájdeme pri formulkách o nenávistnom prejave.

Azda najďalej v tomto smere zašlo Nórsko. Ako informoval Štandard ešte v novembri minulého roka, zločinom sa v ňom stali aj negatívne prejavy voči LGBT komunite prednesené v súkromí. Za mreže vás môžu dostať na jeden rok. V prípade, ak sú prednesené na verejnosti, sadzba sa zvýši trojnásobne. Podobné iniciatívy nie sú cudzie Škótsku a ani Írsku.

Exministerka kontra generálna prokurátorka

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.