Tretí sektor v Rusku čakajú ťažké časy. Kremeľ prišiel so sériou zákonov, ktoré majú krajinu ochrániť pred údajným zasahovaním a destabilizáciou zo zahraničia.

Tieto zákony sú prísne už dnes, ak sa majú ďalej sprísniť, Kremeľ musí sledovať nejaký cieľ. V súčasnej situácii môže ísť o prípravu na novú americkú administratívu Joea Bidena. Ruská obava môže vyzerať tak, že sa môže zmeniť tok peňazí pre mimovládne subjekty smerom k Rusku aj ďalším krajinám, čoho riešením je tuhšia izolácia. Alebo, v užšom prípade, môže ísť o prípravu na návrat a financovanie aktivít Alexeja Navaľného, o čom sme na Štandarde nedávno písali.

V praxi dá táto legislatíva ruským úradom do rúk nástroje, ktoré im umožnia na základe vlastného posúdenia zakazovať projekty a navrhovať rušenie neziskových organizácií spadajúcich do kategórie takzvaných zahraničných agentov bez toho, aby z ich strany došlo k akémukoľvek porušeniu zákonov. Stigmatizujúce označenie by sa po novom tiež malo vzťahovať aj na niektorých jednotlivcov a občianske združenia.

Na základe návrhu zákona budú musieť zahraniční agenti vopred informovať ministerstvo spravodlivosti o všetkých svojich plánovaných aktivitách. Úrady budú každú aktivitu posudzovať podľa svojho uváženia, pričom ju budú môcť obmedziť alebo úplne zakázať. Ak organizácia neuposlúchne, ministerstvo podá na súd návrh na jej zrušenie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.