Sú to dva roky, čo nemecké noviny Spiegel a Süddeutsche odpálili bombu. Strache bol hneď politicky mŕtvy, Angela Merkelová spokojná. V Rakúsku padla vláda, pravicových populistov nahradili po voľbách Zelení. Rakúsko opäť myslí po nemecky. Dnes už poznáme celé video, z ktorého Nemci vystrihli tých pár minút, ktoré to celé vyvolali. Dobrý dôvod na malú rekonštrukciu a návrat k téme.

V lete 2017, dva mesiace pred rakúskymi voľbami, padol predseda pravicovo-populistickej FPÖ Heinz-Christian Strache do grandióznej pasce. Bola nastražená na ostrove Ibiza, strojcovia si prenajali luxusnú nehnuteľnosť, obkolesili ju drahými limuzínami a to všetko vydávali za letné sídlo netere ruského oligarchu Makarova.

Oligarchovou neterou bola v skutočnosti volavka, dom sledovali kamery, vodka a redbull tiekli prúdom a opitý nadržaný proruský politik sa zosmiešňoval neuváženými rečami. Kto Stracheho trošku poznal, nemohol byť prekvapený z tejto jeho (Stracheho slová) „ožratej historky“. Je to taký jednoduchší populista, bývalý playboy a vymetač barov. Slobodní vďačili za svoje volebné úspechy odjakživa svojmu nepriateľstvu k moslimským prisťahovalcom. Ani on, ani jeho strana nikdy nemali bohvieakú mravnú úroveň. Milovali brúsené dýky, rýchle autá, ostré psy – no a mladé blonďavé baby.

Producenti videa – viedenský realitný právnik iránskeho pôvodu a skrachovaný viedenský detektív, ktorý utiekol pred rakúskou justíciou do Mníchova – chceli Stracheho politicky zničiť, no pritom aj vytĺcť nejaký ten milión. Lenže nikto v Rakúsku nechcel dať za kompromitujúce video ani halier. Dnes vieme napríklad aj to, že video ponúkli vtedy ešte vládnucej SPÖ. Sociálni demokrati sa určite neštítili špinavých kampaní, veď na ten účel pre volebnú kampaň roku 2017 angažovali skúseného izraelského „poradcu“ Tala Silbersteina, ale video z Ibizy nechceli. Zrejme považovali obsah za príliš slabý.

Snímka z komprovidea. Foto: screenshot
Najnovšie autorské články