Prezidentke odovzdali takmer 600-tisíc podpisov za referendum. SNS sa hnevá na Pellegriniho

Referendum za predèasné vo¾by Peter Pellegrini. Foto: Martin Baumann/TASR

Vyše 585 000 ľudí podporilo petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie. „Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,“ deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350 000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi priblížil, že priniesli 48 krabíc, v ktorých sa nachádza 84 136 hárkov s 585 816 podpismi. Člen výboru Peter Deďo verí, že prezidentka bezodkladne vyhlási referendum a že strany vytvoria silnú referendovú koalíciu a pripravia silnú kampaň. Petičný výbor nevidí problém v tom, že podpisy zbierali najmä politické strany. „Toto všetko je iniciatíva ľudí. Ťažko sa dá hovoriť, že to je nejaká stranícka akcia,“ podotkli. Člen výboru Róbert Bestro vidí v referende šancu na reštart v spoločnosti.

Vojaci nosia petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD a nezaradený poslanec parlamentu Peter Pellegrini odmieta spochybňovanie referendovej otázky. „Ak moc poslanca Národnej rady SR pochádza z ľudu, ľud má aj právo povedať mu, že si ho viac na stoličke neželá, a požiadať ho, aby si dobrovoľne ústavným zákonom skrátil volebné obdobie,“ skonštatoval. Požiadal prezidentku, aby vzhľadom na rekordné množstvo podpisov kontrolu hárkov Palác vykonal v čo najkratšom termíne. Rovnako, ak sa plánuje obrátiť na Ústavný súd SR, aby tak spravila čo najskôr. Dodal, že strana vyzbierala vyše polovice odovzdaných podpisov.

Dankovci kritizujú Hlas

SNS sa po brífingu Hlasu ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov SR, politických strán a odborových hnutí. „Je v rozpore s morálkou prisvojiť si kľúče P. O. Boxu, potom ho vybrať za chrbtom ostatných a tvrdiť, že lístky v ňom sú jeho. Vyzývame Petra Pellegriniho, aby sa ospravedlnil všetkým tým, ktorí tieto podpisy zbierali, a aby jasne povedal, že táto práca bola spoločnou,“ uviedli v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350 000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS, podpisy zbierali podľa petičného výboru aj Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

(tasr, ste)


Ďalšie články