Zatiaľ, čo sa Česká republika vydala cestou čoraz tvrdších opatrení s tým, že nechce dopadnúť ako Švédsko, škandinávska krajina dala prednosť premorovaniu populácie a minimu reštrikcií. Oba štáty sa však teraz stretávajú na podobnom počte úmrtí.

V prípade ČR býva vina kladená na pomalú reakciu vlády, ktorá sa nechala ukolísať jarným úspechom. Benevolentný prístup Švédov sa podľa niektorých hodnotení považoval za úspech až do posledných niekoľkých týždňov, keď šli covidové čísla raketovo hore. Krajina tak musela siahnuť po prísnejších opatreniach, ktorým sa tak dlho bránila.

Premiér Andrej Babiš (ANO) sa na konci septembra v jednom zo svojich pravidelných hlásení vymedzil voči tomu, že niektorí ľudia vidia vzor vo Švédsku, ktoré zvolilo v boji proti nákaze značne uvoľnenejší prístup, a získal tým pozornosť médií. „Švédsko šlo cestou premorenia, čo vyústilo v to, že tam zomrelo celkovo 5 865 ľudí s covidom. Jedenásťkrát viac ako u nás. Tiež tam majú zakázané všetky kultúrne podujatia nad päťdesiat ľudí. Inými slovami, opatrenia sú tam prísnejšie ako doteraz u nás,“ povedal vtedy Babiš.

Vtedy však ešte netušil, že ho už za rohom čakajú nelichotivé októbrové a novembrové čísla. Počet nakazených a mŕtvych výrazne predbehol denné aj týždenné štatistiky z jarnej vlny pandémie COVID-19, dlho potom Česká republika držala smutné prvenstvo, čo sa týka najviac prípadov koronavírusu v prepočte na počet obyvateľov. Z tejto perspektívy je teraz situácia horšia napríklad v Rakúsku, Slovinsku či Poľsku.

Česko nemá vyhraté

Aj napriek súčasným klesajúcim denným prírastkom nakazených nemá ČR ani zďaleka vyhrané. Stále tu ide o relatívne veľký počet infikovaných, navyše majú Česi v rukách iný smutný rekord – za posledné dva týždne tam totiž zomrelo v prepočte na obyvateľa najviac ľudí v celej Únii. A čo viac, v počte mŕtvych už krajina predbehla aj toľko obávané Švédsko.

Česko na jar zvolilo tvrdé opatrenia, vláda vtedy napríklad výrazne obmedzila voľný pohyb a uzavrela drvivú väčšinu obchodov. Jesenné reštrikcie sú tiež pomerne prísne, hoci veľa podnikov môže mať naďalej otvorené. Zmätky však spôsobilo nekontrolované zavádzanie vládnych opatrení a zlá komunikácia, vôľa dodržiavať je tiež oveľa menšia. Početné varovania pred jesennou vlnou v tomto ohľade veľmi nepomohli, mnohí kritici vrátane epidemiológov a imunológov tvrdia, že kabinet prišiel s novými pravidlami príliš neskoro.

Nové opatrenia v príprave, lockdown nie

Švédsko, ktorého liberálna stratégia boja proti koronavírusu vyvolala pozornosť sveta, v posledných niekoľkých dňoch hlásilo rekordné počty potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie. Dohromady sa v desaťmiliónovej škandinávskej krajine nakazilo vyše 200-tisíc ľudí, nedeľné štatistiky ukazujú 6 406 mŕtvych od začiatku pandémie.

V pomere k veľkosti populácie má krajina niekoľkonásobne vyššie počty obetí ako susedné štáty, ale je na tom lepšie ako niektoré väčšie európske krajiny. Zároveň toto číslo českou optikou znamená, že aj napriek premorovaciemu plánu bez ráznejších reštrikcií, ktorý čelil kritike pre obavy z veľmi vysokých počtov mŕtvych, sú na tom Švédi lepšie ako Česko. Je však na mieste dodať, že škandinávska krajina hlási nové covidové štatistiky s niekoľkodňovým oneskorením.

Švédska vláda sa doteraz situáciu snažila zvládnuť bez plošných zákazov a príkazov, vydávala odporúčania a spoliehala sa predovšetkým na zodpovednosť občanov rovnako ako napríklad Japonsko, ktoré obmedzenie o voľnom pohybe nemôže ani vynucovať. V reakcii na skokový nárast nakazených však Švédsko výrazne mení stratégiu a sprísňuje niektoré opatrenia.

Napríklad v uplynulom týždni premiér Stefan Löfven oznámil, že namiesto doterajších 300 sa od 24. novembra bude smieť na verejnosti naraz stretnúť nanajvýš osem ľudí. Od minulého piatka sa tiež nesmie po 22. hodine podávať alkohol v reštauráciách, krčmách a baroch.

Predseda vlády spomenul aj ďalšie opatrenia, ktoré majú umožniť dostať pod kontrolu čoraz silnejúcu druhú vlnu koronavírusovej pandémie. „Nechoďte do posilňovní, nechoďte do knižníc, neorganizujte večere,“ vyzval premiér občanov krajiny, ktorá je zo severských štátov koronavírusovou pandémiou zasiahnutá najhoršie. „Neveríme v úplný lockdown,“ zdôraznil však Löfven.

Švédsky minister vnútra Mikael Damberg povedal, že nové obmedzenie zhromaždenia bude v platnosti štyri týždne s možnosťou predĺženia aj cez vianočné sviatky. V prípade Českej republiky potrvá núdzový stav do 12. decembra, už teraz sa však hovorí o postupnom uvoľňovaní. Protiepidemický systém PES tiež počíta s tým, že Vianoce stále prežijú s niekoľkými obmedzeniami.

Viet Tran, článok pôvodne vyšiel na Echo24.cz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0