Ministerstvo zdravotníctva SR vo štvrtok večer zverejnilo zmluvu s ruským výrobcom. Podmienkou očkovania nie je, aby vakcínu preskúmalo OMCL laboratórium.

Zmluva je dostupná v centrálnom registri zmlúv (CRZ). Za Ministerstvo zdravotníctva SR ju podpísal vtedajší šéf rezortu Marek Krajčí (OĽaNO) a stala sa platnou 27. februára.

Podľa harmonogramu dovozu sme k dnešnému dňu mali dostať dohromady milión dávok. Ďalší milión mal prísť do konca júna. V súčasnosti však máme iba prvých 200-tisíc dávok, ktoré sme dostali 1. marca krátko po podpise zmluvy.

Slovensko sa zaviazalo, že za každú dodávku zaplatí najneskôr 7 dní po jej doručení. Prvé dávky prišli na územie Slovenska 1. marca. Z faktúr ministerstva zdravotníctva vyplynulo, že kúpilo Sputnik V 28. februára za 1 990 000 eur, čo činí sumu 9,95 eura za dávku. Podľa zmluvy sme však mali za komponentu zaplatiť 9,95 dolára, v prepočte približne 8,2 eura.

Expremiér Igor Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že sme zaplatili 6. apríla a Rusi nám platbu vrátili 8. apríla.

Nájdeme tam aj klauzulu, podľa ktorej musíme po podpise zmluvy zaplatiť za kompletné dva milióny dávok, hoci si ich neprevezmeme. Tá platí, ak dávky nie sú chybné, prišli načas a predajca dodržal všetky podmienky zmluvy.

Slovensko musí Rusom oznámiť vedľajšie a nežiaduce účinky, ktoré sa u očkovaných objavili. Ruský dodávateľ však nenesie zodpovednosť za prípadné škody, ktoré by vakcína spôsobila „vrátane pacientov alebo ich príbuzných“.

Treba podotknúť, že zodpovednosť za nežiaduce účinky nenesú ani zvyšní výrobcovia, ktorí majú zaregistrované vakcíny v rámci Európskej únie.

OMCL laboratórium sa nespomína

Ruská strana sa zaviazala, že dodá požadovanú dokumentáciu k výrobe očkovacej látky. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), smie hocikedy urobiť inšpekciu miest, kde vakcínu vyrábajú.

Podľa expremiéra Igora Matoviča mali Rusi platbu vrátiť preto, že Sputnik testovalo Biomedicínske centrum SAV, ktoré nepatrí do siete európskych certifikovaných OMCL laboratórií. Aktuálne sa preto 46 ampuliek nachádza v Maďarsku, kde ich skúma takéto laboratórium. Niektoré výsledky dostalo slovenské ministerstvo zdravotníctva podľa Matoviča tento týždeň.

Prezidentka Zuzana Čaputová po zhliadnutí kontraktu povedala, že táto podmienka tam nie je, načo Matovič uviedol, že ju nečítal. Zmluva potvrdila prezidentkine slová, nie je v nej zmienka, že by Sputnik V malo skúmať len certifikované laboratórium.

ŠÚKL: Vyvracia to obvinenia

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v piatok uviedol, že zverejnenie zmluvy víta. „Zverejnenie zmluvy jednoznačne vyvracia obvinenia, ktoré boli voči ŠÚKL-u a jeho predstaviteľom v posledných týždňoch z rôznych strán vznášané,“ povedala hovorkyňa Magdaléna Jurkemíková.

Štátny ústav tiež oceňuje, že do zmluvy v časti „Schedule 6“ boli zahrnuté požiadavky na dodanie dokumentácie, ktoré sa do zmluvy dostali aj s poznámkami ŠÚKL-u. Opätovne však konštatuje, že k dodaniu dokumentácie v takomto formáte ani rozsahu nedošlo.

Štátny ústav pripomína, že v zmluve nie je podmienka, podľa ktorej by mala byť vakcína testovaná v OMCL laboratóriu. V stanovisku sa píše, že toto tvrdenie bolo pritom viacnásobne nepravdivo interpretované.

„Zmluva takisto hovorí, že Sputnik V predstavuje ,Trademark, teda obchodnú značku spájajúcu rôzne vakcíny, čo bolo potvrdené aj výrokom, že zloženie a určité časti vakcíny môžu byť predmetom zmeny (compound and other certain aspects of the Product may be subject to change),“ dodáva Jurkemíková.

(tasr, est)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.