30. apríla 2021

Andrejuvová: Ak bol niekto tridsať rokov eštébákom, možno bude mať nárok len na minimálny dôchodok

Andrejuvová: Ak bol niekto  tridsať rokov eštébákom, možno bude mať nárok len na minimálny dôchodokAnna Andrejuvová. Foto: Patrícia Falbová

Po roku práce sa dostáva na rokovanie parlamentu zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu. Tí, čo sa podieľali na prenasledovaní ľudí v minulom režime, prídu o časť dôchodku. Prvých by to malo zasiahnuť už začiatkom budúceho roka. Zákon má byť aj mementom do budúcnosti. Porušenie základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu a jeho predstaviteľov nebude tolerované, hovorí Anna Andrejuvová, poslankyňa Národnej rady za OĽaNO a predsedníčka parlamentného mandátového a imunitného výboru.

Ste hlavnou predkladateľkou zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu. So zákonom prichádzate po takmer 32 rokoch od jeho pádu. Nie je to poriadne neskoro?

Lepšie neskoro ako nikdy. Návrh zákona vyjadruje naše presvedčenie, že je nespravodlivé, dokonca nemorálne, aby predstavitelia totalitnej moci a tí, ktorí jej pri potláčaní základných ľudských práv a slobôd slúžili, boli aj naďalej za svoju činnosť v prospech totalitného režimu privilegovaní. Dôchodkové zabezpečenie týchto ľudí je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, a to nielen v porovnaní s dôchodkami ich obetí, ale aj v porovnaní s dôchodkami bežných občanov Slovenska. Druhý dôležitý odkaz zákona pre nás všetkých, súčasníkov i do budúcna, je, že porušenie základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu nebude tolerované a že osoby, ktoré by taký režim aktívne podporovali, nebudú za svoju službu v prospech nedemokratického režimu žiadnym spôsobom privilegované. To je aktuálne po 32 rokoch, po 70 rokoch a verím, že až navždy.  

Máme tu už zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, podľa ktorého bola komunistická strana zločineckou organizáciou. Ako je možné, že dnes máme stále na Slovensku komunistickú stranu?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.