Poľsko, Maďarsko a naše záujmy taký bol titulok jedného komentára v slovenskom ľavicovom denníku. Denníku, ktorý hneď na začiatku svojej prvej strany má nápis „100 rokov s vami v dobrom aj v zlom 1920 – 2020“.

Vzhľadom na to, že po väčšinu svojej existencie ten denník bol novinami Komunistickej strany Slovenska vrátane jej stalinistického i normalizačného obdobia, toho „v zlom“ bolo asi „trochu“ viac než toho v „dobrom“.

Autor v komentári hodnotí to, prečo poľská a maďarská vláda vetovali európsky rozpočet. „Nepáči sa im, že prístup k európskym peniazom má byť podmienený rešpektovaním pravidiel právneho štátu.“ Obe vlády sa totiž „legitimizujú čoraz ostrejším nacionalizmom a kultúrnym konzervativizmom. Živenie (či tolerovanie) xenofóbie, rasizmu, potláčanie práv žien, diskriminácia sexuálnych menšín už prekračujú hranicu zlučiteľnosti so základnými hodnotami európskej integrácie... pre Orbána a Kaczynského je právny štát prekážkou ich moci.“ Tým ale „poľská a maďarská vláda poškodzuje naše záujmy“ – uzatvára autor svoj komentár.

Hm, „xenofóbia, rasizmus, potláčanie práv žien, diskriminácia sexuálnych menšín“ – nie je tá obžaloba príliš mierna a nedostatočná? Nechýba tam kanibalizmus? Ale vážne, už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o karikatúru, a to takú prehnanú, že nevierohodnú.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.