Koaličná strana SaS víta, že štát nebude kontrolovať zostatok peňazí na účtoch ľudí a firiem. Reagovala tak na návrh zákona o zriadení centrálneho registra účtov, ktorý Ministerstvo vnútra SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Považujeme za správne, že ministerstvo vnútra nejde napokon nad rámec európskej smernice, ktorá od nás vôbec nežiadala kontrolovať zostatky na účtoch. Ako sme avizovali, tento krok by sme považovali za zásadný zásah do ústavných práv občanov na súkromie a bankové tajomstvo. Aj preto sme boli pripravení vetovať tento návrh zákona,“ skonštatoval predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).

Pôvodne chceli viac

Ministerstvo pôvodne v návrhu počítalo s možnosťou nahliadať do bankových účtov fyzických a právnických osôb a sledovať zostatky na nich. Rezort vnútra argumentoval potrebou zakročiť proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Dotknúť sa to však mohlo aj osôb, ktoré z trestnej činnosti nie sú podozrivé. Pôvodný návrh šiel nad rámec príslušnej európskej smernice.

Rezort Romana Mikulca (OĽaNO) konštatoval, že žiadať informácie o zostatkoch na účtoch je v súlade s európskou legislatívou: „Je to dôležitá informácia, vďaka ktorej sa príslušným orgánom umožní efektívne vykonávať úkony súvisiace so zaistením výnosov z trestnej činnosti.“

Ak chcú úrady zistiť takéto údaje teraz, s bankami komunikujú po starom – papierovo. Pri podozrení z trestnej činnosti ich peňažné ústavy musia informovať o účte a zostatkoch či pohyboch klienta. No trvá to spravidla niekoľko dní.

Rezolútne sa proti návrhu postavila koaličná SaS, ktorá ho označila za neprijateľný. Sulíkovci pohrozili, že sa vo veci obrátia na Ústavný súd.

Účel registra

Centrálny register účtov má zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom budú mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach. Finančné inštitúcie vrátane Národnej banky Slovenska (NBS) majú zmeny v údajoch elektronicky zasielať každý pracovný deň.

V registri by mala byť zapísaná finančná inštitúcia, dátum založenia účtu alebo začatia prenájmu bezpečnostnej schránky, číslo účtu alebo identifikačné číslo schránky, identifikačné údaje klienta a konečného užívateľa výhod, dátum vzniku a zániku oprávnenia klienta na nakladanie s finančnými prostriedkami na účte a dátum zrušenia účtu alebo ukončenia prenájmu bezpečnostnej schránky.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.